Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie obowiązku opłacania abonamentu za odbiornik radiowy i telewizyjny z dnia 2014-11-26.

Adresat:
Minister Administracji i Cyfryzacji
Sygnatura:
V.7220.32.2014
Data sprawy:
2014-11-26
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie obowiązku opłacania abonamentu za odbiornik radiowy i telewizyjny.

Odnosząc się do otrzymanych wyjaśnień w sprawie wcześniejszego wystąpienia dotyczącego problemów związanych z nieograniczonym w czasie obowiązkiem przedstawiania przez obywateli dokumentacji potwierdzającej wyrejestrowanie odbiornika radiowo-telewizyjnego oraz wypełnianiem przez Pocztę Polską S.A. obowiązków wynikających z rozporządzenia Ministra Transportu w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdziła, że nadesłana odpowiedź nie odnosi się do istoty problemu. Przede wszystkim brakuje w niej wyjaśnienia kwestii zachwiania równowagi pomiędzy nakładaniem obowiązków na obywateli oraz na Pocztę Polską, która obciąża obywateli negatywnymi konsekwencjami związanymi z koniecznością nieustającego przechowywania dowodu wyrejestrowywania odbiornika, a sama nie jest w stanie przedstawić dowodu doręczenia zawiadomienia o nadaniu indywidualnego rachunku identyfikacyjnego. Kwestia wymagająca ustalenia dotyczy właściwych przepisów postępowania mających zastosowanie do czynności podejmowanych przez Pocztę Polską polegających na powiadomieniu użytkowników o nadaniu indywidualnego rachunku identyfikacyjnego, a także na rejestracji odbiorników, zmianie danych dotyczących obowiązku uiszczania abonamentu, jak również na wyrejestrowaniu odbiorników, w kontekście tego, iż opłata abonamentowa ma postać daniny publicznej, a Poczta Polska w pismach do obywateli dotyczących przedstawienia dokumentacji potwierdzającej wyrejestrowanie odbiornika powołuje się na przepis Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2014-12-16
Opis odpowiedzi:
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji (16.12.2014 r.) wyjaśnił, że przesłanie przez Pocztę Polską zawiadomienia o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownikowi odbiorników RTV miało charakter jedynie informacyjny i nie miało wpływu na zakres obowiązku uiszczania opłat abonamentowych. Taki obowiązek ustawał dopiero z momentem wyrejestrowania odbiornika radiofonicznego/telewizyjnego, bądź też w przypadku uzyskania statusu osoby zwolnionej z obowiązku uiszczania opłat abonamentowych. W przypadku braku otrzymania zawiadomienia abonent powinien zgłosić ten fakt w urzędzie pocztowym, w celu uzyskania numeru, na który dokonywane będą płatności z tytułu abonamentu. Brak zawiadomienia nie upoważniał do zaprzestania uiszczania opłat abonamentowych. Minister Administracji i Cyfryzacji dostrzega problem związany z brakiem udokumentowania (potwierdzenia) faktu wyrejestrowania odbiornika RTV lub potwierdzenia uzyskania statusu abonenta zwolnionego z obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej. Nie zmienia to jednak oceny, że abonent dbając o swoje interesy powinien przechowywać dowód wyrejestrowania odbiornika RTV lub potwierdzenia uzyskania statusu abonenta zwolnionego z obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej przynajmniej przez okres 5 lat. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na praktykę stosowaną przez Pocztę Polską S.A. polegającą na wielokrotnym informowaniu abonenta o powstałych zaległościach z tytułu opłat abonamentowych.