Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie sytuacji migrantów, obywateli Unii Europejskiej, z nieuregulowaną kwestią pobytu na terytorium Polski z dnia 2015-01-30.

Adresat:
Minister Spraw Wewnętrznych
Sygnatura:
V.540.1.2014
Data sprawy:
2015-01-30
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie sytuacji migrantów, obywateli Unii Europejskiej, z nieuregulowaną kwestią pobytu na terytorium Polski.

W 2014 roku Rzecznik Praw Obywatelskich zainteresowała się sytuacją migrantów, będących obywatelami Unii Europejskiej, którzy z różnych przyczyn nie mogą uregulować kwestii pobytu na terytorium Polski (np. opisywana w mediach sprawa rumuńskich Romów). Uwagę Rzecznika zwróciły przypadki, w których cudzoziemcy przyjeżdżający do Polski w ramach unijnej swobody przemieszczania się nie są w stanie spełnić przesłanek do nabycia prawa pobytu przez okres dłuższy niż trzy miesiące, określonych w ustawie o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin. Problem ten dotyczy w szczególności osób znajdujących się w złej kondycji materialnej, niezdolnych do podjęcia zatrudnienia, które dodatkowo nie są objęte żadnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Ze stanowiska resortu spraw wewnętrznych wynikało, że niedopełnienie obowiązku rejestracji przez obywateli UE nie wiąże się z negatywnymi konsekwencjami w postaci wydalenia z terytorium Polski i nie powinno mieć wpływu na możliwość skorzystania przez te osoby z dostępnych działań pomocowych. W celu wyeliminowania ewentualnych wątpliwości dotyczących sytuacji prawnej i pobytowej tych cudzoziemców, Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się do resortu spraw wewnętrznych z prośbą o przygotowanie Vademecum postępowania wobec cudzoziemców o nieuregulowanym statusie. W związku z powyższym Rzecznik prosi o poinformowanie, czy Vademecum zostało przygotowane i czy jest rozpowszechniane wśród organów samorządowych lub innych organów publicznych, które w swojej działalności mogą stykać się z migrantami poszukującymi wsparcia w uregulowaniu swego statusu w Polsce. Ponadto Rzecznik prosi o wyjaśnienie, czy w resorcie spraw wewnętrznych prowadzone były ostatnio prace nad założeniami polityki migracyjnej państwa, które dotyczyłyby omawianej grupy cudzoziemców.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2015-03-05
Opis odpowiedzi:
Minister Spraw Wewnętrznych (05.03.2015 r.) poinformował, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych we współpracy z przedstawicielami Urzędu do Spraw Cudzoziemców oraz Komendy Głównej Straży Granicznej podjęło prace nad Vademecum postępowania wobec cudzoziemców o nieuregulowanym statusie. Prace merytoryczne nad Vademecum zostały zakończone. Po opracowaniu jego szaty graficznej i tłumaczenia na języki obce najczęściej używane przez cudzoziemców aplikujących o zezwolenia pobytowe, planowane jest zamieszczenie elektronicznej wersji Vademecum na stronach internetowych Krajowego Punktu Kontaktowego Europejskiej Sieci Migracyjnej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Urzędu do Spraw Cudzoziemców oraz Komendy Głównej Straży Granicznej. Planowane jest również przekazanie Vademecum do wydziałów spraw cudzoziemców w urzędach wojewódzkich. Minister wskazał również, że w związku z rozważaną przez resort spraw wewnętrznych nowelizacją ustawy o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin, brane jest pod uwagę wprowadzenie rozwiązań prawnych, które pozwoliłyby na uniknięcie sytuacji niepewności u osób chcących zalegalizować swój pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z zakresem wskazanej ustawy.