Wystąpienie do Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie realizacji projektów unijnych dotyczących przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu z dnia 2015-08-03.
Wystąpienie do Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie realizacji projektów unijnych dotyczących przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu.
Rzecznik Praw Obywatelskich podjął sprawę realizowania projektów dotyczących przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Udział w projektach unijnych ma charakter dobrowolny, zarówno po stronie beneficjentów, którym udostępnia się środki do rozdysponowania, jak i wnioskodawców, do których bezpośrednio trafiają korzyści materialne. Nie budzi wątpliwości, że z uwagi na wyjątkowy charakter tej pomocy finansowej i jej ograniczenia ilościowe, koniecznym jest wprowadzenie kryteriów i procedury wyboru podmiotów, do których pomoc ta zostanie skierowana. Podstawą wyboru podmiotów, do których ostatecznie trafią środki materialne powinna być przede wszystkim rzetelna merytoryczna ocena spełnienia odpowiednich kryteriów. Wymogi formalne mają istotne znaczenie i zdecydowanie usprawniają prace przy trwającej procedurze konkursowej, ale nie powinny mieć charakteru zaporowego. Brak możliwości uzupełnienia złożonego wniosku lub jego sprecyzowania utrudnia właściwym organom rzetelne sprawdzenie wpływających aplikacji. Uzasadnione są obawy, iż w praktyce wymogi formalne wniosku będą wykorzystywane jako czynnik eliminujący pewną grupę podmiotów ubiegających się o przyznanie pomocy w ramach projektu unijnego i to niezależnie od spełniania przez te osoby faktycznych kryteriów przyznania pomocy. Wprowadzenie możliwości wezwania do uzupełnienia wniosku lub jego sprecyzowania daje realną szansę wnioskodawcom na udział w oferowanych im konkursach. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o przedstawienie stanowiska w sprawie.