Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w sprawie wykorzystania Protokołu Stambulskiego przez lekarzy z dnia 2015-10-27.

Adresat:
Dyrektor Generalny Służby Więziennej
Sygnatura:
II.402.1.2015
Data sprawy:
2015-10-27
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w sprawie wykorzystania Protokołu Stambulskiego przez lekarzy.

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Zdrowia, Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z prośbą o uwzględnienie wytycznych zawartych w tzw. Protokole Stambulskim w programie studiów medycznych oraz szkoleniach z zakresu doskonalenia zawodowego lekarzy i personelu medycznego zatrudnionego w zakładach karnych i aresztach śledczych. Prawo międzynarodowe zobowiązuje Polskę do podejmowania skutecznych działań mających na celu zapobieganie torturom i innym formom okrutnego, nieludzkiego i poniżającego traktowania. Dotyczy to zarówno ujawnienia takich sytuacji, ustalenia winnych i doprowadzenia do ich ukarania lub zapewnienia ofiarom zadośćuczynienia. W wielu przypadkach efektywność takiego dochodzenia jest uzależniona od udzielenia odpowiedniego wsparcia przez ekspertów posiadających wiedzę z zakresu medycyny. To bowiem od działania lekarzy może zależeć pozyskanie bezpośrednich dowodów świadczących o zastosowaniu tortur. W 2000 roku na tę kwestię zwróciła uwagę Organizacja Narodów Zjednoczonych. Opracowano wówczas tzw. Protokół Stambulski, w którym przedstawiono metody skutecznego badania i dokumentowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania. Dokument opisuje m.in. metodologię prowadzenia badania medycznego i psychologicznego domniemanych ofiar tortur. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich wdrażanie zasad opisanych w Protokole Stambulskim do pracy ekspertów medycyny sądowej, lekarzy, psychologów i psychiatrów przyczyni się do skuteczniejszego ścigania sprawców tortur oraz do pełniejszego respektowania praw ofiar przemocy.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2015-11-27
Opis odpowiedzi:
Dyrektor Generalny Służby Więziennej (27.11.2015 r.) poinformował o szkoleniach realizowanych systematycznie przez Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej dla funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej w zakresie przestrzegania praw człowieka. Program szkoleń obejmuje zarówno orzecznictwo krajowe, jak i orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz akty prawa międzynarodowego, w tym standardy określone w Protokole Stambulskim. Dopełnieniem wiedzy teoretycznej są „Warsztaty sytuacyjne” realizowane przez psychologów, które uwrażliwiają na konieczność właściwego reagowania na sytuacje problematyczne, czy też kryzysowe.