Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Prezesa Krajowej Rady Komorniczej w sprawie skuteczności egzekucji alimentów na rzecz dzieci z dnia 2015-12-14.

Adresat:
Prezes Krajowej Rady Komorniczej
Sygnatura:
IV.7022.36.2015
Data sprawy:
2015-12-14
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Prezesa Krajowej Rady Komorniczej w sprawie skuteczności egzekucji alimentów na rzecz dzieci.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi rodziców, którzy wskazują na znaczne trudności z wyegzekwowaniem od drugiego rodzica alimentów należnych dziecku. Wydaje się, że analogiczne trudności mogą występować przy egzekucji od dłużników alimentacyjnych zwrotu świadczeń wypłaconych w ramach funduszu alimentacyjnego. Skarżący krytycznie oceniają efektywność postępowań egzekucyjnych prowadzonych przez komorników sądowych w tego typu sprawach. Zdaniem skarżących, przy braku dobrej woli dłużnika alimentacyjnego, niezwykle trudno jest uzyskać dla dziecka świadczenia przyznane mu prawomocnym orzeczeniem sądowym. Przedstawiciele organizacji zrzeszających takich rodziców zwracają uwagę na dużą skalę tego negatywnego zjawiska i liczne problemy wynikające z niemożności wyegzekwowania świadczeń należnych dzieciom. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z prośbą o przedstawienie stanowiska w kwestii skuteczności egzekucji alimentów.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2016-01-19
Opis odpowiedzi:
Prezes Krajowej Rady Komorniczej (19.01.2016 r.) stwierdził, że w jego ocenie niski poziom skuteczności egzekucji należności alimentacyjnych nie wynika wyłącznie z istniejących rozwiązań prawnych, ale również z niskiego poziomu świadomości dłużników alimentacyjnych dotyczących ich obowiązków alimentacyjnych względem dziecka. Pozostałymi czynnikami utrudniającymi skuteczną egzekucję tych należności są swoiste przyzwolenie społeczne dla osób unikających płacenia alimentów, możliwość pracy w tzw. szarej strefie czy wyzbywanie się majątku na rzecz innych osób w celu uniknięcia egzekucji. Przepisy prawa powinny umożliwiać reakcję na tego typu zachowania, jednak kluczowa jest zmiana postawy społecznej wobec osób uchylających się od płacenia alimentów. Konieczne są także zmiany w obowiązujących przepisach.