Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie ochrony praw osób mieszkających w pobliżu farm wiatrowych z dnia 2016-02-03.

Adresat:
Minister Infrastruktury i Budownictwa
Sygnatura:
IV.7006.271.2014
Data sprawy:
2016-02-03
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie ochrony praw osób mieszkających w pobliżu farm wiatrowych.

Do Biura RPO napływa coraz więcej skarg zaniepokojonych obywateli skarżących się na pogorszenie stanu zdrowia wywołane oddziaływaniem turbin wiatrowych, jak też na procedury lokalizowania i budowy farm wiatrowych. Obawy dotyczące bezpiecznego sytuowania elektrowni wiatrowych są też zgłaszane Rzecznikowi osobiście podczas spotkań z mieszkańcami odwiedzanych przez niego miejscowości. O poprawę bezpieczeństwa obywateli i środowiska oraz kontroli i partycypacji społecznej związanej z lokalizacją elektrowni wiatrowych zabiegała także poprzedniczka obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz.

Obecny stan prawny w omawianej dziedzinie zdaje się nie realizować w sposób dostateczny konstytucyjnego wymogu ochrony środowiska, ochrony zdrowia i życia.

Rzecznik Praw Obywatelskich ponownie sygnalizuje potrzebę podjęcia inicjatywy legislacyjnej, w wyniku której sytuowanie elektrowni wiatrowych ograniczy konflikty społeczne i utwierdzi lokalne społeczności oraz opinię publiczną w przekonaniu, że prawo obowiązujące w tej materii chroni środowisko, w tym zdrowie ludzi przed negatywnym oddziaływaniem tego rodzaju urządzeń, w szczególności przed hałasem czy infradźwiękami. Nadal bowiem brakuje instrumentów prawnych, za pomocą których właściwe instytucje badałyby faktyczny wpływ oddziaływania farm wiatrowych na środowisko, zarówno na etapie poprzedzającym realizację inwestycji, jak i na etapie jej eksploatacji.

Kolejną kwestią wymagającą szczegółowej analizy jest udział zainteresowanych mieszkańców w podejmowaniu decyzji dotyczących lokalizacji farm wiatrowych. Pomimo usytuowania inwestycji blisko sąsiednich nieruchomości, ich właściciele nie są traktowani jak strona postępowań. Często dowiadują się o inwestycji w momencie rozpoczęcia prac budowlanych. Pojawiają się w związku z tym wątpliwości, czy polskie prawo spełnia wymogi wynikające z norm międzynarodowych i prawa UE.

Również Najwyższa Izba Kontroli oceniła negatywnie proces powstawania lądowych farm wiatrowych w Polsce. Wskazała m.in., że organy administracji publicznej nie w pełni przestrzegały ograniczeń związanych z lokalizacją i budową farm wiatrowych. Władze gmin natomiast decydowały o lokalizacji farm wiatrowych ignorując społeczne sprzeciwy. Niestety, zalecenia i postulaty wynikające z informacji o wynikach kontroli NIK, m. in. dotyczące odpowiednich zmian przepisów, dotychczas nie zostały zrealizowane.

RPO wyraził nadzieję, że Minister Infrastruktury i Budownictwa, Minister Zdrowia oraz Minister Środowiska wspólnie wypracują stanowisko w sprawie wprowadzenia skutecznych norm ochronnych, gwarantujących poszanowanie zdrowia ludzi mieszkających w sąsiedztwie farm wiatrowych.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2016-04-07
Opis odpowiedzi:
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa w piśmie z 7 kwietnia 2016 r. wskazał, że rozpoczęte w Ministerstwie prace nad uregulowaniem zasad ustalania warunków lokalizacji elektrowni wiatrowych zostały wyprzedzone przez poselski projekt odrębnej ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (druk nr 315). Projekt został wniesiony do Sejmu 19 lutego 2016 r., a 16 marca 2016 r. odbyło się jego pierwsze czytanie. Zakres proponowanych regulacji jest zbliżony do rozwiązań opracowanych przez resort infrastruktury i budownictwa. W ocenie Ministerstwa projekt poselski stanowi odpowiedź na liczne postulaty społeczne dotyczące uregulowania kwestii lokalizacji elektrowni wiatrowych.