Wystąpienie do Rzecznika Finansowego w sprawie odpowiedzialności finansowej za skutki zdarzeń drogowych uczestników kursów na prawo jazdy z dnia 2016-03-14.
Wystąpienie do Rzecznika Finansowego w sprawie odpowiedzialności finansowej za skutki zdarzeń drogowych uczestników kursów na prawo jazdy.
Rzecznik Praw Obywatelskich sygnalizuje problem odpowiedzialności cywilnej za skutki zdarzeń drogowych uczestników kursów uzupełniających w ramach szkoleń nauki jazdy.Z badań przeprowadzonych przez Fundację SOS Odpowiedzialne Szkoły Jazdy ze Szczecina wynika, że blisko 67% szkoleń uzupełniających jest realizowanych bez dopełnienia formalności związanych z rejestracją usługi w dokumentacji szkoleniowej. Może to powodować poważne konsekwencje dla uczestników kursów. Osoba, która wykupiła szkolenie uzupełniające, aby przygotować się do zdania egzaminu państwowego na prawo jazdy, przystępuje do szkolenia z umiejętności praktycznych często bez karty przeprowadzonych zajęć, potwierdzenia wykupienia usługi szkolenia bądź paragonu. Uczestnik kursu powinien być także wpisany do książki ewidencji osób szkolonych.Brak dopełnienia wymaganych formalności może być podstawą do uznania, że osoba ta, w chwili zdarzenia drogowego uzasadniającego odpowiedzialność cywilną posiadacza pojazdu, nie miała uprawnień do kierowania pojazdem. Oznacza to, że zakład ubezpieczeń może w takich przypadkach dochodzić od uczestnika kursu zwrotu świadczenia wypłaconego poszkodowanemu. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o przedstawienie stanowiska w sprawie.
Zgodnie z przepisami, do prowadzenia szkolenia uzupełniającego konieczne jest wpisanie danych osób szkolonych w książce ewidencji, przed przyjęciem na szkolenie.
W ocenie Rzecznika Finansowego, niezachowanie tego wymogu przez przedsiębiorcę prowadzącego ośrodek szkolenia kierowców, nie pozbawia poszkodowanych możliwości zgłoszenia roszczenia do ubezpieczyciela o naprawienie szkody wyrządzonej przez ruch pojazdu kierowanego przez kursanta lub instruktora.
Zagadnienie dotyczące prawa ubezpieczyciela do regresu w sytuacji, gdy szkolenie nie odpowiadało warunkom, jakie wynikają z przepisów prawa, nie było przedmiotem skarg rozpatrywanych przez Rzecznika Finansowego, a wcześniej przez Rzecznika Ubezpieczonych. Zdaniem Rzecznika Finansowego trudno jednak obciążać kursanta odpowiedzialnością za skutki zawinionego działania przedsiębiorcy. Przyjęcie takiej możliwości i obciążenie kursanta kierującego pojazdem regresem ubezpieczyciela, powodowałoby odpowiedzialność cywilną przedsiębiorcy względem kursanta na podstawie kodeksu cywilnego, z tytułu nienależytego wykonania umowy o usługę szkoleniową.