Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka do Ministra Sprawiedliwości dotyczące współpracy ze stroną włoską w sprawach transgranicznej egzekucji alimentów z dnia 2016-08-03.

Adresat:
Minister Sprawiedliwości
Sygnatura:
IV.7022.31.2016
Data sprawy:
2016-08-03
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka do Ministra Sprawiedliwości dotyczące współpracy ze stroną włoską w sprawach transgranicznej egzekucji alimentów

Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Rzecznik Praw Dziecka, zwracają uwagę na wciąż aktualny problem związany z egzekucją świadczeń alimentacyjnych zasądzonych przez polskie sądy. Niestety pomimo wielokrotnych interwencji Rzecznika Praw Dziecka, w sprawie trudnej i opieszałej współpracy strony włoskiej ze stroną polską, w kwestii egzekucji świadczeń alimentacyjnych zagadnienie to pozostaje nadal nierozwiązane. Z informacji przekazanych przez Ministra wynika, iż decentralizacja obrotu oraz brak ustawy implementacyjnej ustalającej tryb pracy organu centralnego, stanowią źródło wielu wątpliwości zagranicznych organów centralnych oraz utrudniają wprowadzenie jednolitej praktyki w zakresie pojawiających się problemów. W ramach podjętych przez resort sprawiedliwości działań, w celu poprawy sytuacji zorganizowano ze stroną włoską rozmowy dwustronne, które dotyczyły między innymi jakości współpracy włoskiego organu przyjmującego wnioski i niskiej skuteczności dochodzenia roszczeń przez wnioskodawców mających miejsce zwykłego pobytu w Polsce. Ponadto w sprawie tej resort prowadził korespondencję z włoskim Ministrem Sprawiedliwości nt. ogólnych problemów występujących we współpracy oraz podejmował na wnioski sądów interwencje w poszczególnych sprawach w formie elektronicznej, listownej oraz na drodze rozmów telefonicznych. Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Rzecznik Praw Dziecka ponownie zwracają się z prośbą o ocenę współpracy z organami Republiki Włoskiej oraz udzielenie informacji o wynikach podjętych działań w sprawie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2017-06-07
Opis odpowiedzi:
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w piśmie z 7 czerwca 2017 r. podkreślił, że postępowanie egzekucyjne w zakresie alimentów podlega prawu państwa wykonania orzeczenia lub ugody. Właściwym prawem do prowadzenia egzekucji w przypadku złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji we Włoszech jest zatem prawo włoskie. Ponadto, skuteczność postępowania egzekucyjnego w dużym stopniu zależy od posiadanego przez dłużnika majątku, do którego można skierować egzekucję. Zapewnił, że przedstawiciele Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Ministerstwa Sprawiedliwości podejmują regularne interwencje w sprawach egzekucji alimentów we włoskim organie centralnym wyznaczonym na potrzeby wymienionych powyżej aktów prawa, tj. Departamencie do spraw Małoletnich Ministerstwa Sprawiedliwości Republiki Włoskiej. Podczas spotkań przedstawicieli resortów sprawiedliwości obu krajów: Polski i Włoch wielokrotnie podejmowano temat skutecznej egzekucji alimentów. Aktualnie Ministerstwo Sprawiedliwości analizuje odpowiedzi strony włoskiej i sukcesywnie przekazuje je do właściwych sądów okręgowych. W zależności od wyników tych analiz Ministerstwo Sprawiedliwości podejmie dalsze działania interwencyjne we włoskim organie centralnym w celu poprawy ściągalności alimentów od osób zobowiązanych do alimentacji mających miejsce zamieszkania na terytorium Włoch na rzecz wierzycieli zamieszkałych w Polsce.