Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie projektu uchwały Rady Ministrów dotyczącego Harmonogramu realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS z dnia 2016-11-29.
Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie projektu uchwały Rady Ministrów dotyczącego Harmonogramu realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS.
W trakcie spotkań regionalnych z obywatelami i przedstawicielami organizacji pozarządowych do Rzecznika dotarły informacje, że nadal istnieją miasta, w których nie działają punkty konsultacyjno-diagnostyczne, służące pomocą w wykonywaniu bezpłatnych i anonimowych badań na obecność wirusa HIV. Kwestia ta jest szczególnie istotna, jeśli weźmie się pod uwagę, że powszechna dostępność do tego typu badań ma być elementem efektywnej polityki państwa w zakresie profilaktyki zakażeń HIV/AIDS.
Z pewnością niepokojący jest fakt, iż w Polsce rokrocznie rośnie liczba osób zakażonych wirusem HIV. Co więcej, około 70% osób zakażonych nie jest tego świadoma. Osoby te mogą dalej, w sposób niekontrolowany roznosić wirus, narażając siebie i innych na utratę życia i zdrowia. Rzecznik za zasługujący na poparcie uznał postulat, aby planując zasady realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS na lata 2017–2021 szczególny nacisk położyć na szeroko zakrojone działania profilaktyczne, w tym podejmowanie przedsięwzięć edukacyjnych wśród m.in. personelu medycznego wszystkich szczebli.
Rzecznik zwrócił się do Ministra o zajęcie stanowiska.