Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego w sprawie utworzenia centralnego rejestru uporczywych dłużników alimentacyjnych z dnia 2017-02-01.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego w sprawie utworzenia centralnego rejestru uporczywych dłużników alimentacyjnych.
W połowie ubiegłego roku odbyło się 3. posiedzenie Zespołu do Spraw Alimentów – wspólnej inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich, której celem jest wypracowanie mechanizmów systemowych pozwalających na poprawę sytuacji osób małoletnich uprawnionych do alimentów. Podczas spotkania przedstawiciele Krajowej Rady Komorniczej zaproponowali utworzenie centralnego rejestru uporczywych dłużników alimentacyjnych (RUDA), który pozwoliłby zwiększyć efektywność egzekucji świadczeń alimentacyjnych i stanowiłby ważny element składający się na system pomocy państwa w zakresie zabezpieczenia interesów osób uprawnionych do alimentów.
W opinii Rzeczników jeden powszechnie znany i społecznie rozpoznawalny rejestr pozwoli na poprawę skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych oraz będzie pełnić funkcję prewencyjną. W przypadku stwierdzenia bezskuteczności egzekucji, w rejestrze umieszczone zostaną dane dotyczące osób, na których ciąży obowiązek alimentacyjny na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd.
Obowiązujące prawo przewiduje już pewne instrumenty służące zabezpieczeniu wierzyciela. M.in. art. 8a ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów umożliwia organowi właściwemu wierzyciela przekazywanie do biura informacji gospodarczej informacji o zobowiązaniu lub zobowiązaniach dłużnika alimentacyjnego, jeżeli zaległości alimentacyjne wynoszą ponad 6 miesięcy. Zobowiązania te wynikają z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego, wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ww. ustawy. Z kolei art. 1086 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego i art. 55 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym umożliwiają wpisanie dłużników alimentacyjnych, na wniosek komornika działającego z urzędu, do rejestru dłużników niewypłacalnych w Krajowym Rejestrze Sądowym, jeżeli zaległości alimentacyjne wynoszą ponad 6 miesięcy. Do przedmiotowego rejestru wpisuje się również z urzędu dłużników alimentacyjnych, którzy zostali zobowiązani do wyjawienia majątku (art. 55 pkt 3 i 5 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym). Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego jest dokonywany niezależnie od tego, czy dłużnik został ujawniony w biurze informacji gospodarczej. Proponowany rejestr RUDA będzie uzupełnieniem obowiązujących rozwiązań i przyczyni się do zwiększenia odpowiedzialności osób zobowiązanych do alimentacji. Dla wierzycieli alimentacyjnych stanowić będzie zaś realne i skuteczne wsparcie w odzyskiwaniu wierzytelności.
Rzecznicy zwrócili się do Ministra z prośbą o analizę przedstawionego zagadnienia i rozważenie możliwości podjęcia stosownej inicjatywy legislacyjnej, zmierzającej do wprowadzenia do porządku prawnego rejestru uporczywych dłużników alimentacyjnych.