Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie warunków pracy pielęgniarek i położnych z dnia 2017-05-12.
Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie warunków pracy pielęgniarek i położnych.
Prawidłowe funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia oparte jest na fundamencie, jaki stanowi profesjonalny personel medyczny, w szczególności pielęgniarki i położne. Problemy pielęgniarek i położnych sygnalizowane były kolejnym Ministrom Zdrowia zarówno przez obecnego Rzecznika, jak i jego poprzedników.
Podstawową kwestią jest konieczność zwiększenia liczby osób wykonujących te zawody. Z danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych wynika, że utrzymuje się tendencja wzrostu przeciętnego wieku pielęgniarek i położnych. Niepokoić może bardzo niski wskaźnik zatrudnienia pielęgniarek w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, a położnych w przeliczeniu na 1000 kobiet. Istnieją oddziały szpitalne, na których jedna dyżurująca pielęgniarka ma pod opieką ponad trzydziestu pacjentów. Taki stan rzeczy czyni w praktyce pracę pielęgniarki niewykonalną i może stanowić realne zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów.
Zbyt niskie wynagrodzenie wobec wysokich wymagań zawodowych powoduje, że osoby młode nie chcą wykonywać zawodów pielęgniarki i położnej, a jedynie 1/6 absolwentów wydziałów pielęgniarstwa i położnictwa podejmuje pracę w zawodzie. Na niedobory w kadrze pielęgniarskiej i położniczej wpływa też fakt, że wiele osób mających od lat prawo wykonywania zawodu jest biernych zawodowo lub wykonuje inny zawód. Z tym wiąże się kolejny istotny problem, mianowicie brak wiedzy ze strony władz publicznych, a nawet samego środowiska zawodowego, co do rzeczywistej liczby pielęgniarek i położnych. Zasadne, zdaniem Rzecznika, byłoby ujednolicenie tych danych i policzenie, ilu w rzeczywistości jest absolwentów pielęgniarstwa i położnictwa, ile osób ma prawo wykonywania tych zawodów, a ile je faktycznie wykonuje.
Warto także zauważyć, że pielęgniarkom stawiane są wysokie wymagania w zakresie kwalifikacji zawodowych, a jednocześnie osoby pracujące w tych zawodach wykonują przy pacjencie szereg prostych czynności pielęgnacyjnych, które mogłyby wykonać, bez szkody dla pacjenta, inne osoby - jak np. opiekuni medyczni, czy asystenci pielęgniarek.
Pielęgniarki i położne narażone są na szereg zagrożeń zawodowych, jak stres, ryzyko zakażenia chorobami zakaźnymi, wysiłek fizyczny czy reakcje niezadowolonych pacjentów i ich rodzin. Co za tym idzie - ciąży na nich ryzyko tzw. "wypalenia zawodowego", co stanowi zagrożenie zarówno dla nich, jak i pacjentów. Dedykowane tej grupie zawodowej np. "urlopy dla podratowania zdrowia" mogłyby spowodować zmniejszenie takiego ryzyka. Zdaniem Rzecznika poprawę warunków wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej zapewniłaby także wycena świadczeń zdrowotnych i pielęgnacyjnych dokonana w odpowiednich umowach z Narodowym Funduszem Zdrowia. Brak wyceny świadczeń może budzić obawy, że pielęgniarki i położne będą tym ogniwem w strukturze podmiotu leczniczego, na którym będzie się oszczędzać kosztem jakości ich pracy, a nawet bezpieczeństwa pacjenta.
Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie wszystkich sygnalizowanych kwestii oraz o wskazanie, jakie działania na rzecz pielęgniarek i położnych w długofalowej perspektywie podejmuje lub planuje podjąć resort zdrowia.