Wystąpienie do Sekretarza Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji w sprawie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej z dnia 2018-02-27.
Wystąpienie do Sekretarza Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji w sprawie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej.
Rzecznik Praw Obywatelskich w swoich działaniach od wielu lat zwraca szczególną uwagę na właściwe funkcjonowanie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, jako jednego z ważnych mechanizmów demokratycznego państwa prawa.
W 2016 r. w wystąpieniu do Prezes Rady Ministrów Rzecznik wskazał potrzebę rozważenia wprowadzenia przepisów umożliwiających obywatelom składanie podpisów pod obywatelską inicjatywą legislacyjną drogą elektroniczną. W odpowiedzi ówczesna Minister Cyfryzacji podkreśliła, że inicjatywa zmierzająca do zapewnienia możliwości składania podpisów drogą elektroniczną w ramach obywatelskiej inicjatywy legislacyjnej jest możliwa do realizacji i zasługuje na poparcie, jednak waga oraz charakter podejmowanego zagadnienia wymagają szczególnej analizy pod kątem procesów składających się na realizację czynności związanych z przygotowaniem projektu ustawy, jego rozpowszechnianiem, kampanią promocyjną, a także techniczną organizacją zbierania podpisów obywateli popierających projekt, które wymagają informatyzacji.
W ocenie Rzecznika zasadnym byłoby wprowadzenie regulacji stwarzającej możliwość składania podpisów drogą elektroniczną w ramach obywatelskiej inicjatywy legislacyjnej, co mogłoby przysłużyć się m.in. zwiększeniu partycypacji obywatelskiej w życiu publicznym. Każda forma ułatwienia obywatelom udziału w bezpośrednim uczestnictwie kształtowania państwa, zdaniem Rzecznika, jest warta szerszej analizy. Potrzebę zmian w tym zakresie dostrzegają również niezależne ośrodki badawcze, które pracują nad konkretnymi propozycjami.
Rzecznik zwrócił się z prośbą o przedstawienie stanowiska w sprawie oraz rozważenie możliwości wprowadzenia zmian w ustawie o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli.