Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie wątpliwości związanych z procedurą kierowania na leczenie uzdrowiskowe z dnia 2018-03-05.
Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie wątpliwości związanych z procedurą kierowania na leczenie uzdrowiskowe.
Na kanwie skarg indywidualnych Rzecznik Praw Obywatelskich powziął wątpliwość co do zgodności z zasadą równego traktowania regulacji dotyczących kierowania na leczenie uzdrowiskowe. Obywatele skarżą się w pierwszej kolejności na trudności z uzyskaniem skierowania na leczenie w jednym terminie wraz z osobą bliską. Jest to szczególnie istotne dla osób, które mogą udzielać sobie wzajemnego wsparcia w codziennych czynnościach. Obowiązujące w tej materii przepisy prawa i procedury nie sprzeciwiają się uwzględnieniu powyższych wniosków ubezpieczonych. Niemniej oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia z reguły odmawiają prośbom zainteresowanych w tym zakresie.
W ocenie Rzecznika osoby, które nie wykazują się samodzielnością w codziennym funkcjonowaniu, są ograniczone w dostępie do leczenia uzdrowiskowego. W związku z powyższym, obowiązujący sposób kwalifikacji do leczenia uzdrowiskowego można uznać za dyskryminujący względem tej części pacjentów. Osoby o ograniczonej zdolności do samoobsługi i samodzielnego poruszania się mają faktycznie mniejsze szanse na skorzystanie z tej formy leczenia, choć potrzebują go w takim samym, a często nawet w większym stopniu, niż inne osoby.
Rzecznik zwrócił ponadto uwagę na możliwość powiązania lecznictwa uzdrowiskowego osób, które nie wykazują się samodzielnością w codziennym funkcjonowaniu, z systemem wdrożenia usług asystenckich. Zdaniem Rzecznika obecność przeszkolonych asystentów w sanatoriach mogłaby umożliwić leczenie uzdrowiskowe osób z ww. ograniczeniami.
Rzecznik zwrócił się do Ministra o zajęcie stanowiska wobec zasygnalizowanych wyżej wątpliwości i uwag.