Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niezgodności z Konstytucją przepisów ustawy o działaniach antyterrorystycznych z dnia 2016-07-11.
Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niezgodności z Konstytucją przepisów ustawy o działaniach antyterrorystycznych.
W ocenie Rzecznika zaskarżona ustawa jest sprzeczna z Konstytucją, Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Szczególne wątpliwości Rzecznika budzą niejasne i nieprecyzyjne przepisy dotyczące: definicji zdarzenia o charakterze terrorystycznym; zakresu informacji gromadzonych w wykazie osób mogących mieć związek ze zdarzeniem o charakterze terrorystycznym; nieodpłatnego dostępu do danych i informacji zgromadzonych w rejestrach publicznych i ewidencjach prowadzonych przez w zasadzie wszystkie podmioty publiczne na szczeblu centralnym oraz przez jednostki organizacyjne im podległe lub nadzorowane; stosowania tymczasowego aresztowania na podstawie jedynie uprawdopodobnienia popełnienia, usiłowania lub przygotowania do popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym; stosowania czynności operacyjno-rozpoznawczych wobec osób niebędących obywatelami Rzeczpospolitej Polskiej oraz możliwości blokowania dostępu do danych informatycznych bądź usług teleinformatycznych. Zdaniem Rzecznika ustawodawca użył w zakwestionowanej ustawie niejasnych, nieprecyzyjnych i ocennych pojęć, które w istocie ograniczają konstytucyjne prawa i wolności jednostki.
Wobec cofnięcia przez Rzecznika Praw Obywatelskich wniosku Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie. Decyzja Rzecznika uzasadniona jest dokonanymi zmianami w składzie orzekającym Trybunału Konstytucyjnego, które nie mają podstawy prawnej w obowiązujących przepisach, a także wprowadzeniem do składu orzekającego osób, które zostały wybrane z naruszeniem Konstytucji.