Wystąpienie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie procedury dokonywania wpisów do gminnej ewidencji zabytków z dnia 2018-06-21.
Wystąpienie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie procedury dokonywania wpisów do gminnej ewidencji zabytków.
Od kilku lat w zainteresowaniu Rzecznika Praw Obywatelskich pozostaje kwestia procedur stosowanych przy włączaniu nieruchomości prywatnych do gminnej ewidencji zabytków, uregulowanej w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
W ocenie Rzecznika wpis do ewidencji gminnej skutkuje objęciem własności prywatnej ograniczeniami w korzystaniu ze względu na dominujący interes publiczny. Tymczasem, szczątkowe regulacje ustawowe nie przewidują ochrony prawnej dla właściciela kwestionującego taki wpis – jakkolwiek w pewnym zakresie dopuszcza je orzecznictwo sądów administracyjnych.
W toku dotychczasowej korespondencji z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzecznik został poinformowany o utworzeniu Zespołu do opracowania projektu ustawy regulującej sprawy ochrony zabytków, którego zadaniem miało być m.in. dokonanie przeglądu i oceny przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz opracowanie projektu nowej ustawy regulującej sprawy ochrony zabytków; problematyka gminnej ewidencji zabytków, jej statusu oraz procedur umieszczania zabytków w ewidencji również miała być przedmiotem analiz Zespołu. Jeszcze przed zakończeniem prac Zespołu możliwe miało być też dokonanie nowelizacji rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie prowadzenia rejestru zabytków, krajowej, wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków oraz krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem.
Niestety, jak do tej pory oczekiwane zmiany nie zostały wprowadzone, nie wiadomo także, kiedy nowelizacja zarówno samej ustawy, jak i rozporządzenia mogłaby ostatecznie nastąpić. Tymczasem problem ten w dalszym ciągu nie jest rozwiązany, a obecny stan prawny budzi zastrzeżenia konstytucyjne, wyrażane także w orzecznictwie sądów administracyjnych.
W związku z powyższym, Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o przedstawienie stanowiska w tej sprawie, a także o poinformowanie, na jakim etapie zaawansowania znajdują się prace wspomnianego wyżej Zespołu oraz – jeżeli to możliwe na obecnym etapie sprawy – o przedstawienie założeń projektowanej nowelizacji systemu ochrony zabytków.