Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie możliwości zamiany sposobu wykonywania środka karnego zakazu prowadzenia pojazdów z dnia 2018-08-10.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie możliwości zamiany sposobu wykonywania środka karnego zakazu prowadzenia pojazdów.
Nowelizacją z dnia 20 marca 2015 r. do Kodeksu karnego wykonawczego wprowadzono nową instytucję polegającą na możliwości zmiany sposobu wykonywania środka karnego zakazu prowadzenia pojazdów w ten sposób, że może on być wykonywany w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.
Zgodnie z ustawą, jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku dożywotniego zakazu przez okres co najmniej 10 lat, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, jeżeli postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu.
Tymczasem wnioski wpływające do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich sygnalizują na problem niskiego poziomu wiedzy osób uprawnionych do ubiegania się o przedterminowy zwrot zatrzymanego dokumentu o możliwości skorzystania z tej instytucji.
W związku z powyższym Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o zajęcie stanowiska co do rzeczywistego poziomu korzystania z ww. możliwości oraz o przekazanie statystyk dotyczących korzystania z tej instytucji.