Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Energii dotyczące projektu rozporządzenia w sprawie norm jakościowych dla paliw stałych z dnia 2018-08-20.

Adresat:
Minister Energii
Sygnatura:
V.7203.38.2015
Data sprawy:
2018-08-20
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Energii dotyczące projektu rozporządzenia w sprawie norm jakościowych dla paliw stałych.

Rzecznik Praw Obywatelskich z zadowoleniem przyjął uchwalenie ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, która eliminuje z rynku najgorsze dla środowiska paliwa stałe. Przygotowany w resorcie energii projekt rozporządzenia w sprawie norm jakościowych dla paliw stałych, mający dopełniać regulacje przyjętej ustawy, wzbudza jednak szereg zastrzeżeń Rzecznika.

Podstawowe wątpliwości, jakie w opiniach ekspertów wzbudzały regulacje poprzedniej wersji rozporządzenia, dotyczyły zbyt mało restrykcyjnych wymagań. W szczególności obejmowało to określenie maksymalnej wilgotności paliw na poziomie 20% i maksymalnego zasiarczenia na poziomie 1,3%. Rzecznik z przykrością stwierdził, że w projekcie rozporządzenia, które zostało obecnie skierowane do konsultacji publicznych, projektowane normy jakościowe paliw stałych nie zostały zaostrzone, lecz złagodzone.

Rzecznik wskazał, że zgodnie z treścią art. 3a ust. 2 ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, stanowiącego podstawę do wydania projektowanego rozporządzenia, minister właściwy do spraw energii został zobowiązany do określenia wymagań jakościowych dla paliw stałych „ze szczególnym uwzględnieniem ograniczenia emisji gazów cieplarnianych”. W związku ze zmianami w projekcie rozporządzenia zmierzającymi do złagodzenia wymogów stawianych paliwom stałym, pojawia się istotna wątpliwość, czy wytyczna ta zostanie zrealizowana w razie wydania rozporządzenia w projektowanym obecnie brzmieniu.

Ponadto, Rzecznik zwrócił uwagę na niezwykle krótki okres, w trakcie którego zainteresowane podmioty mogą składać uwagi do projektu rozporządzenia w jego aktualnej wersji. Jedynie 7-dniowy termin, którego bieg łączy się dodatkowo z tzw. „długim weekendem”, może uniemożliwiać wszystkim zainteresowanym podmiotom przedstawienie swoich wniosków dotyczących proponowanych regulacji. Tymczasem wiele organizacji pozarządowych, jak również jednostek samorządu terytorialnego, a także przedsiębiorców i ich organizacji jest żywo zainteresowanych treścią norm prawnych, które mają wkrótce obowiązywać w przedmiotowym obszarze.

Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o przedstawienie informacji o przyczynach wprowadzenia omawianych zmian w projekcie rozporządzenia, a także stanowiska w przedmiocie skuteczności proponowanych regulacji w przeciwdziałaniu zanieczyszczeniu powietrza.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: