Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie przesyłania członkom spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej wezwań do uzupełnienia podwyższonych udziałów z dnia 2018-10-17.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie przesyłania członkom spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej wezwań do uzupełnienia podwyższonych udziałów.
Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi obywateli, dotyczące nadsyłanych przez Syndyka SKOK „Skarbiec” wezwań do opłacenia podwyższonych udziałów w Kasie. Mimo iż konsekwencją nieuzupełnienia udziałów w terminie mogło być wykreślenie z rejestru członków, o konieczności uzupełnienia udziałów poinformowano członków po prawie 3 latach od dnia podjęcia uchwały Walnego Zgromadzenia. Analiza przedmiotowej sprawy skłoniła Rzecznika do zasygnalizowania wątpliwości związanych z regulacjami prawnymi, które w ocenie Syndyka stanowią podstawę do takich działań.
Zestawiając przepisy P.s. z regulacjami u.s.k.o.k. należy zauważyć, że kryteria odpowiedzialności członków za straty kasy zostały uregulowane w odmienny sposób, bowiem w art. 26 ust. 3 u.s.k.o.k. odpowiedzialność została powiązana z udziałami wpłaconymi (wniesionymi), a w P.s. z udziałami zadeklarowanymi. Pojęcia „udział zadeklarowany” i „udział wpłacony” nie są tożsame. Z tego względu Rzecznik powziął wątpliwości dotyczące zakresu odpowiedzialności członków spółdzielczych kas oszczędnościowo – kredytowych po ogłoszeniu upadłości, tj. czy z uwagi na ww. regulacje odpowiadają oni do wysokości wpłaconych, czy też zadeklarowanych udziałów.
Ponadto, brak obowiązku powiadamiania członków Kasy o podwyższeniu minimalnej wysokości udziałów utrudnia członkom Kasy możliwość wytoczenia powództwa o uchylenie uchwały, jeżeli w ich ocenie była ona sprzeczna z postanowieniami Statutu bądź dobrymi obyczajami lub godziła w interesy kasy albo miała na celu pokrzywdzenie jej członka. Wytoczenie powództwa możliwe jest bowiem w terminie 6 tygodni od dnia odbycia zgromadzenia, jeżeli zaś powództwo wnosi członek nieobecny na walnym zgromadzeniu na skutek jego wadliwego zwołania – w ciągu 6 tygodni od dnia powzięcia wiadomości przez tego członka o uchwale, nie później jednak niż przed upływem roku od dnia odbycia walnego zgromadzenia.
Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o zajęcie stanowiska w przedstawionej sprawie, a w szczególności o poinformowanie, czy resort dostrzega konieczność wprowadzenia odpowiednich zmian legislacyjnych w tym zakresie.