Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w sprawie ze skargi na uchwałę Zarządu Dzielnicy odmawiającą wyrażenia zgody na zawarcie umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony z dnia 2018-08-22.

Adresat:
Wojewódzki Sąd Administracyjny
Sygnatura:
IV.7211.108.2018
Data sprawy:
2018-08-22
Rodzaj sprawy:
przystąpienie do postępowania sądowego (PS)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w sprawie ze skargi na uchwałę Zarządu Dzielnicy odmawiającą wyrażenia zgody na zawarcie umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony.

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich Zarząd Dzielnicy wadliwie zastosował § 6 ust. 1 pkt 1 uchwały do ustalonego stanu faktycznego w tej sprawie. Poczynione przez organ ustalenia faktyczne nie dają bowiem podstaw do stwierdzenia, że wystąpiły wszystkie przesłanki uzasadniające odmowę zawarcia umowy najmu wymienione w § 6 ust. 1 pkt 1 uchwały. Zdaniem Rzecznika wykładnia literalna tego przepisu nie nasuwa wątpliwości i prowadzi do wniosku, że organ może odmówić zawarcia umowy najmu, gdy wnioskodawca nie tylko jest właścicielem budynku mieszkalnego lub jego części, ale także, gdy może go używać. Natomiast organ rozpatrujący wniosek mieszkaniowy w uzasadnieniu swojej decyzji ograniczył się jedynie do stwierdzenia, że skarżąca jest współwłaścicielką oraz właścicielką nieruchomości. Nie wykazał, aby wystąpiły wszystkie wymagane uchwałą przesłanki odmowy zawarcia umowy najmu na tej podstawie, przede wszystkim odnoszące się do możliwości zamieszkania skarżącej w budynku, a również ta okoliczność musi być jednoznacznie ustalona i wykazana w uchwale, aby dopuszczalna była odmowa zawarcia umowy najmu lokalu komunalnego.

Rzecznik zauważył, że organ nie przeprowadził wnikliwego i rzetelnego postępowania wyjaśniającego, co do wszystkich przesłanek określonych w uchwale i w konsekwencji nie wykazał w uzasadnieniu uchwały, że wystąpiły okoliczności faktyczne uzasadniające odmowę. W istocie organ całkowicie arbitralnie i bez jakiegokolwiek uzasadnienia rozstrzygnął o odmowie udzielenia pomocy mieszkaniowej bez zbadania, czy skarżąca może w najbliższym czasie realnie zabezpieczyć swoje potrzeby mieszkaniowe z wykorzystaniem nieruchomości, do których posiada tytuł prawny.

 


Data odpowiedzi:
2018-12-11
Opis odpowiedzi:
Stanowisko nieuwzględnione (wyrok z 11 grudnia 2018 r., sygn. akt II SA/Wa 1005/18).
Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę. W ocenie Sądu fakt, że skarżąca nie chce, czy też nie może, wobec określonych osobistych obaw, zamieszkiwać z byłym mężem w lokalu, do którego ma tytuł prawny nie może uzasadniać korzystania z pomocy socjalnej, w postaci uzyskania lokalu z zasobów gminnych. Zdaniem Sądu skarżąca mogła zastosować stosowne środki prawne, zniesienie współwłasności, czy w razie nagannych zachowań byłego męża po wspólnym zamieszkaniu uzyskanie stosownych orzeczeń sądowych, gwarantujących ochronę przed jego nielegalnymi działaniami lub inne aby zapewnić wykorzystanie posiadanych praw do lokalu bądź to przez osobiste zamieszkiwanie, sprzedaż albo czerpanie z nieruchomości pożytków, które uzupełniałyby jej budżet przy wynajmie mieszkania na wolnym rynku. O ile wnioskodawca tego nie czyni nie można też uznać, że deklarowane przezeń dochody odzwierciadlają faktyczną sytuację materialną, w kontekście przesłanek objęcia wsparciem socjalnym w formie zapewnienia mieszkania z zasobów gminy.