Wystąpienie do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w sprawie potrzeby zapewnienia osadzonym dostępu do pomocy psychologicznej z dnia 2019-02-19.
Wystąpienie do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w sprawie potrzeby zapewnienia osadzonym dostępu do pomocy psychologicznej.
Z dotychczasowej korespondencji w przedmiotowej sprawie wynika, iż Służba Więzienna podziela stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich odnośnie potrzeby zapewnienia odpowiedniego poziomu i właściwych warunków do prowadzenia przez psychologów penitencjarnych oddziaływań terapeutyczno-resocjalizacyjnych oraz zabezpieczenia potrzeb etatowych w tym zakresie. Jak zapewniono Rzecznika, Służba Więzienna podejmuje szereg różnorodnych działań w celu poprawy warunków pracy i służby psychologów penitencjarnych. Jednocześnie wskazywano na potrzebę racjonalizacji zatrudnienia w jednostkach organizacyjnych SW, której zakładanym efektem końcowym miało być zwiększenie zatrudnienia w pionie penitencjarnym, ograniczenie zakresu prowadzonej przez psychologów dokumentacji, przeznaczenie znacznych kwot na superwizję zespołów terapeutycznych i psychologów więziennych, zgodnie z postulatami pracowników Krajowego Mechanizmu Prewencji.
Doceniając dotychczasowe działania Centralnego Zarządu Służby Więziennej ukierunkowane na poprawę dostępu osadzonych do profesjonalnej pomocy psychologicznej, Rzecznik zwrócił uwagę na występujące nadal problemy. Przeprowadzone w 2018 r. przez Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur wizytacje jednostek penitencjarnych ujawniają przypadki, w których na jednego psychologa przypada więcej aniżeli 200 osadzonych.
Wobec powyższego Rzecznik zwrócił się do Dyrektora Generalnego SW z prośbą o informacje na temat aktualnych oraz planowanych działań Służby Więziennej zmierzających do poprawy sytuacji w zakresie dostępu więźniów do pomocy psychologicznej.