Wystąpienie do Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 2019-03-05.
Wystąpienie do Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Kontynuując dotychczasową korespondencję w sprawie uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę na konieczność realizacji postulatu przedstawionego w poprzednim piśmie jeszcze w toku obecnie prowadzonych prac legislacyjnych. W odpowiedzi Ministra wskazano, że wstrzymanie się z uzupełnieniem przepisu przejściowego wynika wyłącznie z potrzeby przeprowadzenia dodatkowej analizy skutków prawnych oraz finansowych związanych z przyznaniem podmiotom "zmuszonym" do przystąpienia do postępowania o zwrot nieruchomości.
Tymczasem zdaniem Rzecznika argumentu tego nie sposób podzielić. W Ocenie Skutków Regulacji, stanowiącej załącznik do projektu rządowego, sam projektodawca - w odniesieniu do tekstu proponowanego, a obecnie przyjętego przez Sejm - wskazuje, że jeżeli chodzi o ocenę skutków oddziaływania projektu na poszczególne grupy podmiotów, to w przypadku poprzednich właścicieli lub ich spadkobierców nie można określić liczby podmiotów, na które oddziaływać będzie projektowana regulacja, ponieważ nie prowadzi się statystyk dotyczących nieruchomości wywłaszczonych, które mogą podlegać zwrotom.
W opinii Rzecznika odwlekanie w czasie przyjęcia rozwiązań prawnych umożliwiających restytucję praw powoduje, że możliwe komplikacje prawne związane z ewentualnymi kolejnymi czynnościami obrotu spornymi nieruchomościami ulegną nasileniu. Niewątpliwie umożliwienie ponownego wszczęcia postępowania administracyjnego osobom "zmuszonym" do zwrotu może spowodować, w okresie przejściowym, zwiększoną niepewność w obrocie wynikającą z prób ponownego uregulowania stanu prawnego niektórych nieruchomości. Argument ten jednak w całości odnosi się również do skutków obecnego art. 3 ustawy nowelizującej. Jest to jednak uciążliwość, która wydaje się konieczna do poniesienia ze względu na cel nadrzędny, jakim jest przywrócenie stanu konstytucyjności.
Rzecznik ponownie zwrócił się do Ministra z prośbą o rozważenie podniesionego problemu i podjęcie jak najpilniejszych działań legislacyjnych w celu ochrony praw tej specyficznej kategorii obywateli, nieobjętej zakresem art. 3 ustawy z 22 lutego 2019 r.