Wystąpienie do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w sprawie wykonania nowelizacji ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska z dnia 2019-03-25.
Wystąpienie do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w sprawie wykonania nowelizacji ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska.
Rzecznik Praw Obywatelskich z dużym zadowoleniem przyjął uchwalenie ustawy o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz niektórych innych ustaw. Zawarte w niej rozwiązania stanowią pierwszy, ale niezwykle ważny krok w kierunku przekształcenia Inspekcji Ochrony Środowiska w prawdziwą "policję środowiskową".
O potrzebie funkcjonowania takiej formacji Rzecznik przekonuje się zarówno rozpatrując wpływające do jego Biura skargi, jak też rozmawiając z obywatelami podczas spotkań regionalnych. Wspomniane doświadczenia ukazują, z jak dużymi problemami (finansowymi, kadrowymi, organizacyjnymi, sprzętowymi) boryka się Inspekcja, przez co nie może ona w pełni realizować swojej roli, jaką jest kontrola przestrzegania przepisów o ochronie środowiska. Rezultatem wejścia w życie ww. ustawy ma być m.in. znaczne zwiększenie zatrudnienia w organach Inspekcji, a także zmiany organizacyjne powodujące zwiększenie możliwości wykonywania zadań.
Tymczasem w ustawie budżetowej na rok 2019 nie odzwierciedlono wydatków deklarowanych w nowelizacji. Wykonanie innych elementów reformy Inspekcji również budzi zastrzeżenia. Rzecznik zauważył ponadto, że Minister Środowiska nie skorzystał do tej pory z upoważnienia zawartego w nowym art. 8e ust. 3 ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska i nie wydał dotychczas rozporządzenia określającego zakres i sposób przeprowadzenia kursu oraz warunki zdania egzaminu końcowego, wymagane do wykonywania pracy na stanowisku inspektora IOŚ. Bez tego rozporządzenia trudno zaś będzie zrealizować planowany wzrost zatrudnienia w organach Inspekcji w szczególnie newralgicznym obszarze - wydziałach i działach inspekcji. Pojawia się również wątpliwość odnośnie do stopnia realizacji zmian organizacyjnych w wojewódzkich inspektoratach ochrony środowiska. Z rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie zasad i sposobu organizacji wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska oraz ich delegatur wynika, że w terminie 60 dni od wejścia w życie rozporządzenia (tj. od 1 stycznia 2019 r.), struktura wojewódzkich inspektoratów i ich delegatur miała zostać dostosowania do nowych ram organizacyjnych (w szczególności dotyczy to tworzenia grup interwencyjno-wyjazdowych). Analiza informacji na stronach BIP poszczególnych inspektoratów prowadzi jednak do wniosku, że nie wszędzie uczyniono zadość wspomnianemu wymogowi.
Rzecznik zwrócił się z prośbą o przedstawienie informacji w przedmiocie wykonania przywołanej na wstępie ustawy oraz o wskazanie ewentualnych barier, w tym finansowych, jakie mogą utrudniać realizację reformy IOŚ.