Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie nowego rozporządzenia o doręczeniach sądowych w sprawach cywilnych z dnia 2020-03-09.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie nowego rozporządzenia o doręczeniach sądowych w sprawach cywilnych.
W opinii Rzecznika Praw Obywatelskich nowelizacja przepisów postępowania cywilnego, wprowadzona ustawą z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, która w zasadniczej części weszła w życie 7 listopada 2019 r., wymaga wypracowania nowych aktów wykonawczych. Jednym z takich aktów, oddzielnie wymienionym w art. 15a ww. ustawy (który to przepis został wprowadzony ustawą z 16 października 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw), jest nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w sprawach cywilnych.
Na mocy art. 15a ustawy z 4 lipca 2019 r. dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 131 § 2 ustawy zmienianej w art. 1 (czyli Kodeksu postępowania cywilnego) zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 131 § 2 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, jednak nie dłużej niż przez 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Oznacza to, że obecne rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 12 października 2010 r. w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym utraci moc 7 maja 2020 r.
W związku z powyższym, Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o poinformowanie o stanie prac legislacyjnych nad tym rozporządzeniem i przesłanie kopii aktualnej wersji projektu rozporządzenia.
Jednocześnie, w nawiązaniu do odpowiedzi podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości z 27 marca 2018 r., na interpelację poselską nr 19692, a zwłaszcza końcowego akapitu o treści: "Niezależnie od powyższego, z uwagi na wpływające do Ministerstwa Sprawiedliwości postulaty w zakresie wskazanym w interpelacji, uprzejmie informuję, że Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi aktualnie prace analityczne i koncepcyjne nad ewentualnym wprowadzeniem rozwiązania, które ułatwiłoby odbiór awizowanej przesyłki sądowej w postępowaniu cywilnym osobie upoważnionej przez jej adresata, przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony wszystkim uczestnikom tego postępowania przewidzianej w przepisach aktualnie obowiązujących", Rzecznik zwrócił się z prośbą o poinformowanie o wyniku wskazanych prac analitycznych i koncepcyjnych, prowadzonych w Ministerstwie i o ostatecznie zajętym w tej kwestii stanowisku resortu.