Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie środków ochrony osobistej stosowanych przez personel medyczny z dnia 2020-03-17.

Adresat:
Minister Zdrowia
Sygnatura:
V.7018.84.2020
Data sprawy:
2020-03-17
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
pozytywnie ze względu na uwzględnienie wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie środków ochrony osobistej stosowanych przez personel medyczny.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają niepokojące informacje dotyczące rzeczywistego przygotowania szpitali do pełnienia funkcji jednoimiennych, dedykowanych tylko chorobom zakaźnym. Z jednej strony dochodzą głosy o nieprzygotowaniu takich placówek, z drugiej podnoszona jest kwestia zagwarantowania zabezpieczenia zdrowotnego innych osób, niedotkniętych koronawirusem. Rzecznik zauważa, że w apelu Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócono się do Ministra Zdrowia o podjęcie natychmiastowych działań i doposażenie wszystkich placówek medycznych w odpowiednie środki ochrony osobistej, które zostały wymienione w zaleceniach oraz w komunikatach Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Narodowego Funduszu Zdrowia. Ponadto, władze państwowe powinny zapewnić odpowiednie zaplecze i środki, aby lekarze i lekarze dentyści, pielęgniarki oraz inni przedstawiciele personelu medycznego byli odpowiednio przygotowani i mieli zapewnione wymagane i zalecane środki ochrony osobistej. Jak wskazano w tej sytuacji - braku odpowiedniego i potrzebnego wyposażenia, żaden polski lekarz nie będzie w stanie w pełni wykorzystać swojej wiedzy i umiejętności walcząc o zdrowie pacjentów, nie narażając jednocześnie siebie oraz innych. W niniejszym apelu zauważono również, że niezrozumiałe jest również wprowadzanie bezterminowych regulacji ustawowych wyłączających znaczną część placówek medycznych z oczywistego prawa dokonywania zakupów potrzebnych wyrobów medycznych. Obawy Rzecznika wzbudziły również docierające sygnały ze środowiska lekarskiego o konieczności szerszego dostępu do możliwości wykonywania testów wykrywających SARS-CoV-2. Testy nie mogą obejmować tylko osób hospitalizowanych. Wywiad epidemiologiczny i występujące objawy powinny być bezwzględnym wskazaniem do wykonania testu. W związku z powyższym Rzecznik zwrócił się do Ministra Zdrowia z prośbą o ustosunkowanie się do podniesionych kwestii.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2020-03-27
Opis odpowiedzi:
Zastępca Dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego i Rodziny pismem z dnia 27 marca 2020 r. poinformował Rzecznika, że w ramach wsparcia podstawowej opieki zdrowotnej na wniosek Ministerstwa Zdrowia z dnia 23 marca 2020 r. przekazano z rezerw strategicznych środek do dezynfekcji, oraz za pośrednictwem wojewodów maseczki chirurgiczne.