Wystąpienie do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie pakietu osłonowego dla firm, wspierającego utrzymanie miejsc pracy z dnia 2020-04-03.
Wystąpienie do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie pakietu osłonowego dla firm, wspierającego utrzymanie miejsc pracy.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę, że przyjęte 31 marca br. w trybie pilnym rozwiązania ustawowe zawierają niestety błędne rozwiązanie, które blokuje niezwłoczne wprowadzenia pakietu osłonowego dla firm,
wspierającego utrzymanie miejsc pracy.
Zgodnie z przepisami ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych przedsiębiorca, u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 może zwrócić się z wnioskiem o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy, o wypłatę ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych świadczeń na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy, w następstwie wystąpienia COVID-19. Pracownikowi objętemu przestojem ekonomicznym pracodawca wypłaca wynagrodzenie obniżone nie więcej niż o 50%, nie niższe jednak niż w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy. Wynagrodzenie takie jest dofinansowywane ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.
Rzecznik zauważył jednak, że w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewidziano obowiązek Prezesa GUS ogłaszania w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" kwoty przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale w terminie do 7 roboczego dnia drugiego miesiąca każdego kwartału. Oznacza to, że ogłoszenie przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym kwartale 2020 r. zostanie dokonane do dnia 7 maja 2020 r. Dopiero zatem od daty tego ogłoszenia możliwe będzie uruchomienie całego mechanizmu dofinansowania wynagrodzeń pracowniczych.
W związku z tym Rzecznik zwrócił się do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o przedstawienie stanowiska w kwestii możliwości skorygowania tej błędnej regulacji.