Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Prezydenta Miasta w sprawie praw osób bezdomnych z dnia 2020-04-09.

Adresat:
Prezydent m.st. Warszawy
Sygnatura:
IV.7217.17.2020
Data sprawy:
2020-04-09
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Prezydenta Miasta w sprawie praw osób bezdomnych.

Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich zwracają się organizacje pozarządowe, które udzielają wsparcia osobom doświadczającym bezdomności w znalezieniu schronienia, poprzez m.in. wynajem miejsc noclegowych w pokojach zlokalizowanych w hostelach czy hotelach pracowniczych. Taka forma pomocy jest w szczególności skierowana do bardzo młodych ludzi, w wieku od 18. do 25. roku życia, dla których pobyt w noclegowni czy w schronisku dla osób bezdomnych jest wyjątkowo trudnym przeżyciem. Obecnie, z uwagi na wprowadzone w związku ze stanem epidemii zakazy, np. wstępu do parków, zamknięcie galerii handlowych itp., wzrosła liczba młodych ludzi zagrożonych bezdomnością i poszukujących pomocy.

Dotychczas tego typu forma udzielania schronienia była akceptowana przez samorządy lokalne (w tym także przez samorząd warszawski), które w ramach środków przeznaczonych na pomoc osobom w kryzysie bezdomności udzielały wsparcia finansowego także i na tę formę pomocy.

W związku z ogłoszeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii oraz wydanymi aktami prawnymi ustanawiającymi m.in. ograniczenia w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, powstała wątpliwość, czy udzielanie schronienia osobom w kryzysie bezdomności w pokojach hostelowych jest obecnie w ogóle prawnie dopuszczalne.

Organizacje pozarządowe, zwracające się do Rzecznika wskazują, że zgodnie z przekazanym im stanowiskiem Biura Pomocy i Projektów Społecznych w Warszawie nie ma obecnie możliwości umieszczania nowych osób bezdomnych w hostelach. Hostele są bowiem traktowane obok hoteli jak inne miejsca noclegowe i poza wyjątkami określonymi w przepisach pozostają zamknięte od dnia 31 marca 2020 r. W ocenie Rzecznika, w obecnej sytuacji zapewnienie schronienia osobom doświadczającym bezdomności w kilkuosobowym pokoju zlokalizowanym w hostelu czy hotelu pracowniczym jest znacznie skuteczniejszą formą zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród osób bezdomnych niż zapewnienie im schronienia w kilkudziesięcioosobowych placówkach.

W związku z powyższym Rzecznik zwrócił się do Prezydenta Miasta z prośbą o zajęcie stanowiska.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2020-05-26
Opis odpowiedzi:
Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy w piśmie z 26 maja 2020 r. wskazał, że po przeanalizowaniu funkcjonującej oferty wsparcia dla młodych osób bezdomnych przebywających na terenie Warszawy i aktualnych możliwości budżetowych, nie jest planowane w najbliższym czasie finansowanie również pobytu młodych osób bezdomnych w hostelach. Jednocześnie trwają konsultacje z przedstawicielami Rady Opiekuńczej ds. Bezdomności, które mają na celu wspólne wypracowanie kierunków i rekomendacje do pracy z osobami młodymi bezdomnymi i zagrożonymi bezdomnością. Będą one uwzględnione w konkursie dot. zadań w zakresie bezdomności planowanym do ogłoszenia w drugiej połowie roku.