Wystąpienie do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie sytuacji lekarzy dentystów z dnia 2020-06-11.
Wystąpienie do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie sytuacji lekarzy dentystów.
Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje od lekarzy dentystów, którzy sygnalizują, że w połowie lutego br. zwracali się do NFZ o podniesienie wartości punktu kontraktowego o 25% z powodu wzrostu kosztów utrzymania indywidualnych praktyk lekarskich i postępującej inflacji. Powyższe nie spotkało się z odpowiedzią. Pojawiły się natomiast wytyczne dla gabinetów stomatologicznych, nakładające znaczny reżim sanitarny.
W rezultacie lekarze dentyści są zmuszeni zakupić z własnych środków m.in. oczyszczacze powietrza, ozonatory, lampy UvC, gogle, maski, przyłbice, kombinezony, osłony na buty, czepki, dozowniki i płyny dezynfekcyjne, płyny do płukania jamy ustnej, termometry bezdotykowe, jednorazowe fartuchy ochronne, rękawice. Wobec czego, nastąpił kilkusetkrotny wzrost poniesionych przez nich kosztów. Lekarze dentyści nie są w stanie udźwignąć ciężaru finansowego, jaki został im narzucony, tym bardziej w czasie epidemii koronawirusa (SARS-CoV-2).
Sytuacja jest o tyle trudna, że w czasie epidemii oprócz wprowadzonego rygoru sanitarnego, ograniczono częstotliwość przyjęć, a ceny, zwłaszcza środków ochrony, wzrosły wielokrotnie. Obecnie, zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, jeden pacjent ma być przyjmowany co jedną godzinę pracy gabinetu. Tym samym lekarze dentyści będą przyjmować mniej pacjentów, co przy obecnie niskiej wycenie świadczeń spowoduje spadek otrzymywanych zarobków. W związku z tym lekarze dentyści są zmuszeni ponosić ogromne koszty, celem dostosowania gabinetów do nowych warunków pracy. Przedstawiona niepokojąca sytuacja stanowi zaś zagrożenie dla pacjentów, którzy mogą być pozbawieni dostępu do świadczeń stomatologicznych.
Rzecznik zauważył, że Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej negatywnie oceniło projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne. Zdaniem Prezydium NRL, jedyny zasługujący na poparcie aspekt projektu w postaci zmiany wyceny świadczeń endodontycznych, nie równoważy niedostatków projektu. Prezydium NRL podjęło stanowisko w sprawie przedstawionego projektu, w sytuacji narastającego, wręcz powszechnego już sprzeciwu, środowiska stomatologicznego wobec zasad finansowania świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego.
Rzecznik zwrócił się do Prezesa NFZ z prośbą o ustosunkowanie się do przedstawionych zarzutów.