Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie trudności z dostępem do porodów rodzinnych w związku ze stanem epidemii SARS-CoV-2 z dnia 2020-07-07.
Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie trudności z dostępem do porodów rodzinnych w związku ze stanem epidemii SARS-CoV-2.
W nawiązaniu do dotychczasowej korespondencji oraz pisma Fundacji Rodzić po Ludzku Rzecznik Praw Obywatelskich postanowił ponownie zwrócić uwagę na problematykę porodów z osobą bliską - porodów rodzinnych, w związku ze stanem epidemii SARS-CoV-2.
Do Biura RPO docierają liczne sygnały, z których wynika, że zarówno pacjentki, jak i środowisko związane z opieką zdrowotną wskazują na występujący w szpitalach świadczących usługi z zakresu ginekologii i położnictwa chaos i dezinformację w kwestii porodów z osobą towarzyszącą. Niepokojące są również głosy krytycznie oceniające działania Ministerstwa Zdrowia, które w opinii Zainteresowanych dodatkowo pogłębiają niedopuszczalną sytuację, wprowadzającą w błąd opinię publiczną i placówki medyczne - w zakładce Ministerstwa Zdrowia ,,Wytyczne dla poszczególnych zakresów i rodzajów świadczeń" zamieszczone są bowiem nieaktualne rekomendacje Krajowych konsultantów ds. ginekologii i położnictwa oraz perinatologii.
Wobec powyższego, w opinii Rzecznika niezbędne jest pilne uporządkowanie zaleceń dotyczących możliwości odbywania porodów rodzinnych w warunkach stanu epidemii COVID-19. Ponieważ, jak wskazano, mogą obowiązywać co najmniej dwa różne zalecenia, zarówno ochrona praw kobiet oraz ich ograniczenia w Polsce mogą być na nierównym poziomie.
Zastrzeżenia Rzecznika wzbudza również kwestia wymagania przez niektóre placówki medyczne od osoby towarzyszącej testu w kierunku COVID-19. Takie obostrzenia nie znajdują potwierdzenia w najnowszych wytycznych Krajowego Konsultanta w dziedzinie Położnictwa i Ginekologii, jak i Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Perinatologii oraz stanowią barierę ekonomiczną, co czyni je praktycznie niemożliwymi do spełnienia. Jeżeli w szpitalu została wprowadzona procedura dotycząca możliwości uczestnictwa osoby towarzyszącej podczas porodu w czasie epidemii, to powinna ona być finansowana w ramach powszechnego ubezpieczenia.
Rzecznik wskazał również na potrzebę aktualizacji zaleceń postępowania medycznego w opiece nad noworodkiem w sytuacji zakażenia kobiety w ciąży wirusem COVID-19 lub podejrzenia zakażenia.
Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o ustosunkowanie się do przedstawionych zarzutów oraz przesłanie odpowiedzi udzielonej Fundacji Rodzić po Ludzku w przedmiotowym zakresie.