Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie sytuacji szkolnych gabinetów stomatologicznych z dnia 2020-07-10.
Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie sytuacji szkolnych gabinetów stomatologicznych.
Zaniepokojenie Rzecznika Praw Obywatelskich wzbudziły informacje, z których wynika, że szkolne gabinety stomatologiczne utraciły płynność finansową. Należy podkreślić, że duża część szkolnych gabinetów stomatologicznych powstała dzięki zaangażowaniu lekarzy dentystów, którzy niejednokrotnie wyłożyli swoje oszczędności, aby zakupić niezbędne wyposażenie oraz sprzęt w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Natomiast, jak wynika z ostatnich doniesień, w obecnym czasie lekarze dentyści zostali pozbawieni środków do życia.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, w § 9 odnoszące się do czasowego ograniczenia wykonywania działalności leczniczej, nie zawiera już obowiązku zaprzestania sprawowania opieki stomatologicznej. Powyższy zakaz został wprowadzony rozporządzeniem Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Niestety, wprowadzone rozwiązania mające zapewnić płynność finansową świadczeniodawcom powodują powstanie zadłużenia placówek. Wobec czego, lekarze dentyści będą zmuszeni zamykać gabinety stomatologiczne. Powyższa trudna sytuacja może spowodować całkowitą likwidację szkolnych gabinetów stomatologicznych.
Rzecznik podkreślił, że zgodnie z przepisami ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami, opieka ta obejmuje profilaktyczną opiekę zdrowotną, promocję zdrowia oraz opiekę stomatologiczną. Bezspornym jest, że niniejsza opieka ma na celu ochronę zdrowia uczniów oraz stanowi integralne kształtowanie u uczniów postaw prozdrowotnych oraz odpowiedzialności za własne zdrowie. Niewątpliwie, kluczową osobą sprawującą opiekę zdrowotną nad uczniami - opiekę stomatologiczną jest lekarz dentysta.
Przedstawiona niepokojąca sytuacja stanowi zagrożenie dla małych pacjentów, którzy mogą być pozbawieni dostępu do świadczeń stomatologicznych, a tym samym do profilaktyki zdrowotnej. Lekarze dentyści podnoszą, że zależy im na powrocie do leczenia małych pacjentów oraz zachowania potencjału, niemniej w obecnej sytuacji jest to utrudnione, a wręcz niemożliwe.
Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o ustosunkowanie się do przedstawionych problemów.