Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie nierównego traktowania różnych grup ratowników medycznych w zakresie dodatków do wynagrodzenia z dnia 2020-09-28.
Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie nierównego traktowania różnych grup ratowników medycznych w zakresie dodatków do wynagrodzenia.
W opinii Rzecznika Praw Obywatelskich istnieje pilna potrzeba doprecyzowania regulacji związanych z dodatkiem do wynagrodzeń dla ratowników medycznych udzielających świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień realizowanych w warunkach stacjonarnych lub dziennych.
W aktualnie obowiązującym kształcie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej ratownicy medyczni świadczący usługi medyczne w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień realizowanych w warunkach stacjonarnych lub dziennych pozbawieni zostali dodatków do wynagrodzenia. Niepokojące są sygnały, jakie wpłynęły do Biura RPO wskazujące, że ratownikom medycznym zatrudnionym w szpitalach psychiatrycznych w całej Polsce przysługiwał dodatek do wynagrodzenia w wysokości 1.200 zł miesięcznie, którego osoby te zostały pozbawione. Należy podkreślić, że ta grupa ratowników wykonuje takie same czynności jak ratownicy medyczni zatrudnieni w szpitalach innych niż psychiatryczne. Zaistniała sytuacja stawia ratowników medycznych zatrudnionych w szpitalach psychiatrycznych w zdecydowanie gorszej sytuacji od ratowników medycznych np. świadczących usługi medyczne w innych szpitalach. Rzecznik zauważył ponadto, że praca ratowników medycznych w szpitalach psychiatrycznych jest szczególnie wyczerpująca, gdyż mają oni bezpośrednią styczność z pacjentami z zaburzeniami psychiatrycznymi, nierzadko będącymi pod wpływem środków psychoaktywnych.
W odniesieniu do wskazanych regulacji, obawy Rzecznika budzi fakt, że pozbawienie dodatku ratowników medycznych, którzy udzielają świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień może wpłynąć na jakość i dostępność pacjentów do przedmiotowych świadczeń. Bowiem współczynniki korygujące mają na celu w szczególności polepszenie jakości i zwiększenie dostępności udzielanych świadczeń.
Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o podjęcie prac legislacyjnych mających na celu doprecyzowanie § 16 ust. 4a rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów poprzez dodanie do katalogu grup ratowników, w stosunku do których można zastosować współczynniki korygujące również ratowników medycznych udzielających świadczeń medycznych w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień realizowanych w warunkach stacjonarnych lub dziennych.