Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie funkcjonowania oddziałów covidowych z dnia 2020-11-24.
Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie funkcjonowania oddziałów covidowych.
Rzecznik Praw Obywatelskich z dużym niepokojem odbiera sygnały z portali społecznościowych oraz doniesień medialnych, o funkcjonowaniu oddziałów covidowych, w których znajdują się pacjenci z COVID-19.
Obawy Rzecznika związane są z napływającymi sygnałami, że pomimo przekształcenia oddziałów szpitalnych w oddziały covidowe, nie są one wyposażane w niezbędny sprzęt (np. respiratory) czy w personel medyczny. Z uwagi na braki kadrowe personel medyczny musi pracować na kilku oddziałach jednocześnie. Dochodzi do sytuacji, w których personel ma przeświadczenie, że byłby w stanie pomóc większej liczbie pacjentów, a z uwagi na braki kadrowe jest to niemożliwe. Powoduje to nadmierne obciążenie przedstawicieli zawodów medycznych, którzy fizycznie nie są w stanie jednocześnie zaopiekować się wszystkimi pacjentami. Dochodzi do dramatycznych sytuacji, w których pacjent niewydolny oddechowo trafia do szpitala na OIOM, jest pod respiratorem do czasu gdy kończy się zapas tlenu i umiera. Powyższa sytuacja jest konsekwencją braku personelu medycznego, który mógłby stale nadzorować stan pacjenta oraz niedobór odpowiedniego sprzętu przy pomocy, którego ratowane jest życie pacjentów ciężko chorych na COVID-19. Istotne jest, że personel medyczny zmuszony jest używać tlenu w butlach, ponieważ występują jego braki w instalacji szpitalnej.
Personel medyczny wskazuje na liczne reorganizacje podmiotów leczniczych. Najpierw pacjenci covidowi znajdowali się w wydzielonym budynku, później zostały utworzone miejsca covidowe na poszczególnych oddziałach, a następnie zostały one przeniesione do innego skrzydła szpitala. W konsekwencji na laryngologii jest oddział covidowy, laryngologia jest tam, gdzie okulistyka, a okulistyka tam gdzie chirurgia dziecięca, która z kolei znajduje się na miejscu pediatrii. Powyższa sytuacja świadczy o chaosie panującym w służbie zdrowia, braku organizacji i przede wszystkim utrudnia udzielanie świadczeń zdrowotnym pacjentom i ratowanie ich życia.
Istotne jest, iż powyżej opisanego problemu zdaje się nie mieć szpital tymczasowy zlokalizowany na Stadionie Narodowym przyjmujący pacjentów z lekkim przebiegiem choroby. Jednocześnie placówka ta jest bardzo dobrze wyposażona m.in. w respiratory, zaawansowaną instalację tlenową. Dodatkowo obawy Rzecznika wzbudziła informacja, uzyskana z portali społecznościowych oraz medialnych, iż szpital ten nie przyjmuje pacjentów chorych na COVID -19 z przepełnionych innych placówek. To niezrozumiałe działanie, gdyż w szpitalu tymczasowym znajduje się 500 gotowych łóżek, w których obecnie przebywa zaledwie 33 pacjentów.
Powyższe sygnały świadczą o niewystarczającym przygotowaniu systemu ochrony zdrowia na pogłębiającą się pandemię. Dlatego też Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o zajęcie stanowiska w podnoszonej sprawie, w szczególności o wskazanie, jak Ministerstwo Zdrowia zamierza poprawić funkcjonowanie oddziałów covidowych we wskazanym zakresie.