Wystąpienie do Prezesa Sądu Rejonowego w Łodzi oraz Prezesa Sądu Apelacyjnego w Łodzi w sprawie planowanego udostępnienia prokuratorom danych z sądów z dnia 2020-12-15.
Wystąpienie do Prezesa Sądu Rejonowego w Łodzi oraz Prezesa Sądu Apelacyjnego w Łodzi w sprawie planowanego udostępnienia prokuratorom danych z sądów.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę na doniesienia prasowe dotyczące uzyskiwania dostępu cyfrowego do systemów informatycznych sądów przez Prokuraturę Krajową. Zgodnie z tymi informacjami, w sądach łódzkich jest przygotowywany program pilotażowy, który ma otworzyć prokuraturze dostęp do danych z systemów informatycznych sądów.
Rzecznik zauważył, że postępowanie sądowe zakłada przetwarzanie wielu wrażliwych informacji na temat jednostki, które podlegają konstytucyjnej ochronie. Artykuł 47 Konstytucji zawiera ogólne gwarancje ochrony prywatności, a art. 51 Konstytucji odnosi się bezpośrednio do aspektów ochrony prywatności związanych z przetwarzaniem informacji o jednostce. Wymogi odnośnie do dozwolonych konstytucyjnie ograniczeń w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw zostały określone w art. 31 ust. 3 Konstytucji. W wypadku prawa do prywatności informacyjnej zostały one doprecyzowane w art. 51 ust. 2 Konstytucji. Jak wskazuje się w doktrynie, organy sądowe i organy ścigania, pozyskując dane osobowe dla potrzeb procesu sądowego, muszą legitymować się podstawą prawną dla takiego działania, o czym przesądza nie tylko treść art. 51 Konstytucji, lecz także art. 7 Konstytucji i unijne akty w przedmiocie ochrony danych osobowych.
W ocenie Rzecznika w dobie rozwoju nowych technologii wszystkie rozwiązania wprowadzane w tym zakresie powinny być poprzedzone kompleksową oceną wpływu na konstytucyjnie chronione prawa jednostki. W związku z tym Rzecznik uznał za istotne zebranie informacji pozwalających dokonanie oceny niniejszej sprawy z perspektywy ochrony praw człowieka.
Rzecznik zwrócił się do Prezesów obu sądów z prośbą o poinformowanie o założeniach opisanego projektu.