Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w sprawie odwołań od uchwał o wynikach egzaminu radcowskiego z dnia 2021-01-21.
Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w sprawie odwołań od uchwał o wynikach egzaminu radcowskiego.
Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchylono zaskarżoną przez skarżącego uchwałę Komisji Egzaminacyjnej przy Ministrze Sprawiedliwości. W uzasadnieniu wyroku wskazano, że zaprezentowana przez Skarżącego koncepcja rozwiązania zadania nie została jednak uznana za wystarczającą dla uzyskania oceny pozytywnej. Stwierdzone braki rozwiązania przez Skarżącego zadania w stosunku do przyjętego klucza odpowiedzi, w ocenie Komisji, uzasadniają bowiem otrzymaną przez niego ocenę niedostateczną z tej części egzaminu radcowskiego. Tymczasem w rozpatrywanej sprawie ocena pracy Skarżącego winna być dokonana także w oparciu o analizę rozwiązania kazusu, jako alternatywnego dla klucza odpowiedzi, tj. jako całość koncepcji, której wady oraz zalety należało w tym przypadku w pełni wykazać. Tak pogłębiona analiza powinna jednoznacznie dowodzić, czy zaprezentowana przez Skarżącego koncepcja rozwiązania zadania egzaminacyjnego z zakresu prawa karnego zasługuje na ocenę pozytywną czy też nie. Aby tego dowieść organ odwoławczy winien odnieść się merytorycznie do wszystkich zarzutów odwołania. Sąd dopatrzył się zatem w działaniu organu naruszenia przepisów prawa procesowego, które mogły mieć istotny wpływ na wynik sprawy.
W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich skarga Komisji nie zawiera merytorycznego uzasadnienia zarzutów, zaś same zarzuty zostały skonstruowane niedokładnie. Wskazane naruszenia nie dają możliwości polemiki z merytorycznym stanowiskiem Sądu I instancji. Ponadto, lektura całości uzasadnienia orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie pozwala przyjąć, że nie zawiera ono koniecznych elementów wymienionych w art. 141 § 4 p.p.s.a. Z uzasadnienia wyroku WSA nie wynika, by popełnił on tego rodzaju błędy, które mogłyby skutkować uchyleniem tego orzeczenia. Natomiast zarzuty podniesione przez skarżącą kasacyjnie są bezzasadne.
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż skarga kasacyjna nie mogła być uwzględniona z powodu braku usprawiedliwionych zarzutów. Zaskarżony wyrok zawiera pełne uzasadnienie stanowiska Sądu i uzasadnienie to zostało sporządzone zgodnie z wymogami przepisu art. 141 § 4 p.p.s.a. Zdaniem NSA, nie został również naruszony w zaskarżonym wyroku przepis art. 365 ust. 2 ustawy o radcach prawnych, stanowiący podstawę materialnoprawną oceniania rozwiązania zadań z poszczególnych części egzaminu, oraz określający kryteria brane pod uwagę przy ocenianiu tych rozwiązań. W opinii NSA z interpretacją art. 365 ust 2 u.r.p., zaprezentowaną przez Sąd I instancji trudno się nie zgodzić i dlatego nie można w tej sprawie mówić o naruszeniu tego przepisu poprzez błędną wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie.