Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sprawie braku możliwości wliczania okresów służby do okresu zatrudnienia nawiązywanego po zwolnieniu ze służby przez funkcjonariuszy różnych służb mundurowych z dnia 2021-03-11.

Adresat:
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Sygnatura:
WZF.7040.1.2021
Data sprawy:
2021-03-11
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Wydział do Spraw Żołnierzy i Funkcjonariuszy
Wynik sprawy:
pozytywnie ze względu na uwzględnienie wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sprawie braku możliwości wliczania okresów służby do okresu zatrudnienia nawiązywanego po zwolnieniu ze służby przez funkcjonariuszy różnych służb mundurowych.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich zgłaszają się do mnie funkcjonariusze różnych służb mundurowych w zakresie braku możliwości wliczania okresów służby do okresu zatrudnienia nawiązywanego po zwolnieniu ze służby.

Zgodnie z art. 302 Kodeksu pracy do okresu zatrudnienia wlicza się okres służby w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Biurze Ochrony Rządu, Służbie Ochrony Państwa, Służbie Więziennej, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej w zakresie i na zasadach przewidzianych odrębnymi przepisami. Podczas analizy tego zagadnienia Rzecznik zauważył, że ustawy pragmatyczne poszczególnych służb mundurowych są niedostosowane do art. 302 k.p., natomiast sam art. 302 k.p. nie bierze pod uwagę ewolucji poszczególnych służb w tym utworzenia nowych formacji. Brak odpowiednich uregulowań negatywnie wpływa na prawa obywatelskie funkcjonariuszy służb mundurowych i ich uprawnienia pracownicze.

W opinii Rzecznika istnieje potrzeba dokonania odpowiedniej nowelizacji ustaw pragmatycznych różnych służb mundurowych oraz wprowadzenia regulacji na tyle pojemnej w art. 302 k.p., żeby obejmowała także służby mundurowe w nim nie wymienione.

Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o przeanalizowanie zaprezentowanego zagadnienia i podjęcie inicjatywy ustawodawczej w zakresie umożliwiającym wliczanie wszystkim funkcjonariuszom przedstawionych służb mundurowych okresów służby do okresów zatrudnienia nawiązywanego po zwolnieniu ich ze służby w poszczególnych formacjach.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2021-04-15
Opis odpowiedzi:
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w piśmie z 15 kwietnia 2021 r. wskazał, iż dostrzegając podniesiony przez Rzecznika problem, przygotowano w tym zakresie nowelizację ustawy o Służbie Więziennej, która jest obecnie procedowana w Ministerstwie Sprawiedliwości. W procedowanym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz niektórych innych ustaw, proponuje się dodanie w ustawie o Służbie Więziennej art. 109a w brzmieniu: „Art. 109a. 1. Funkcjonariuszowi, który po zwolnieniu ze służby w Służbie Więziennej podjął pracę okres tej służby wlicza się do okresu zatrudnienia w zakresie wszelkich uprawnień wynikających z prawa pracy. 2. Przepisów ust. 1 nie stosuje się do funkcjonariusza, którego stosunek służbowy wygasł na podstawie art. 97 ust. 1 pkt 2, 3 i 5”. Proponowana regulacja wyłącza możliwość uwzględnienia okresu służby do okresów zatrudnienia nawiązywanego po zwolnieniu ze służby w sytuacji wygaśnięcia stosunku służbowego z powodu: prawomocnego orzeczenia o wymierzeniu kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby; skazania prawomocnym wyrokiem sądu na karę pozbawienia wolności, jeżeli wykonanie tej kary nie zostało warunkowo zawieszone; orzeczenia prawomocnym wyrokiem sądu środka karnego pozbawienia praw publicznych lub środka karnego zakazu wykonywania zawodu funkcjonariusza Służby Więziennej; Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż przyjęcie proponowanej regulacji wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom funkcjonariuszy zwolnionych ze służby w Służbie Więziennej.