Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie dodatkowego świadczenia przyznanego osobom wykonującym zawód medyczny w związku z pracą z tzw. pacjentami covidowymi z dnia 2021-03-11.
Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie dodatkowego świadczenia przyznanego osobom wykonującym zawód medyczny w związku z pracą z tzw. pacjentami covidowymi.
Dnia 4 września 2020 r. Minister Zdrowia wydał polecenie, zmienione następnie poleceniem z dnia 1 listopada 2020 r. w sprawie dodatkowego świadczenia pieniężnego, przyznanego osobom wykonującym zawód medyczny, w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej, uczestniczącym w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i mającym bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
Niepokój Rzecznika Praw Obywatelskich wzbudziły informacje przekazane przez jednego z senatorów, a także doniesienia medialne świadczące o krzywdzących sytuacjach oraz dyskryminacji, jaka zachodzi wobec pozostałych pracowników szpitala, w tym tzw. pracowników pomocniczych, mających również bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi lub mającymi podejrzenie zakażenia wirusem SARS-CoV-2, które powyższego dodatku nie uzyskały. Rzecznik zauważył, że niniejszy problem nie ogranicza się wyłącznie do jednego wskazanego szpitala, a ma charakter systemowy. Wobec czego, może dotyczyć również innych placówek medycznych.
Rzecznik podkreślił, że nie tylko pracownicy medyczni, pracujący w szpitalu, są bezpośrednio narażeni na zakażenie wirusem SARS-Cov-2, bowiem pozostały personel szpitala np. pracownicy ochrony zdrowia, zajmujący się utrzymaniem czystości w placówkach ochrony zdrowia, w szczególności w salach szpitalnych (salowa/salowy) lub sekretarki medyczne pracujące w SOR również pracują w bezpośrednim kontakcie z chorymi. Zawężenie grupy osób, którym został przyznany dodatek jedynie do pracowników medycznych, powoduje, że pozostali pracownicy szpitala, którzy również narażają swoje zdrowie i życie, pracując w bezpośrednim kontakcie z pacjentami covidowymi, czują się pokrzywdzeni. Natomiast w procesie leczenia chorych na COVID-19 zaangażowanych jest wiele osób, z których każda pełni kluczową rolę i jest niezbędna, aby zapewnić choremu opiekę oraz warunki do jego wyzdrowienia.
Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o zajęcie stanowiska w podniesionej sprawie.