Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie dostępu osób z niepełnosprawnościami, w tym w spektrum autyzmu oraz ich opiekunów do szczepienia przeciwko COVID-19 z dnia 2021-04-01.
Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie dostępu osób z niepełnosprawnościami, w tym w spektrum autyzmu oraz ich opiekunów do szczepienia przeciwko COVID-19.
W związku z przypadającym na dzień 2 kwietnia 2021 r. Światowym Dniem Świadomości Autyzmu, Rzecznik Praw Obywatelskich poparł apel przedstawiony Ministrowi Zdrowia przez organizację społeczną działającą na rzecz pacjentów dotkniętych tym schorzeniem w trudnym czasie pandemii COVID-19. Głównym postulatem osób z niepełnosprawnościami, w tym w spektrum autyzmu jest umożliwienie im oraz ich opiekunom szczepienia przeciwko COVID-19 w pierwszej kolejności, w ramach najbliższego etapu szczepień przed otwarciem dostępu do szczepień dla całej populacji.
Rzecznik zgodził się, że osoby w spektrum autyzmu są bardziej narażone na zarażenie się wirusem wywołującym COVID-19. Ze względu na trudności związane z noszeniem maseczek, zostały słusznie zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa. Wiele osób z autyzmem to osoby niesamodzielne, zależne od swoich opiekunów. Niektórzy przebywają w instytucjach zamkniętych, gdzie można zaobserwować większe liczby zachorowań na COVID-19. Ponadto u osób w spektrum występują często choroby i schorzenia współwystępujące, wpływające także na ich odporność immunologiczną. Wszystkie te czynniki wpływają na wzrost prawdopodobieństwa zarażenia się koronawirusem u osób w spektrum. Aby zminimalizować to ryzyko, konieczne jest uwzględnienie grupy osób z autyzmem w ramach najbliższego etapu szczepień.
Ponadto, RPO podkreślił niezbędność umożliwienia szczepień przeciw COVID-19 w pierwszej kolejności osobom z niepełnosprawnościami, jak i ich opiekunom. Niewątpliwie osoby z niepełnosprawnościami znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zakażeniem koronawirusem i jego skutkami. Należy zauważyć, że w kierowanych do Biura Rzecznika skargach wskazywane są dalsze pominięte grupy (osoby cierpiące na choroby przewlekłe np. SM, czy rodzice/opiekunowie małych pacjentów onkologicznych), wyrażające prośby o uwzględnienie ich w priorytetowej grupie szczepień.
W związku z powyższym, Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o zajęcie stanowiska w podnoszonej sprawie.