Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Sądem Okręgowym o ochronę dóbr osobistych z dnia 2021-04-14.

Adresat:
Sąd Okręgowy
Sygnatura:
XI.505.27.2019
Data sprawy:
2021-04-14
Rodzaj sprawy:
przystąpienie do postępowania sądowego (PS)
Nazwa zepołu:
Zespół do spraw Równego Traktowania
Wynik sprawy:
pozytywnie ze względu na uwzględnienie wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Sądem Okręgowym o ochronę dóbr osobistych.

Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił swój udział w postępowaniu z powództwa K. z dnia 30 kwietnia 2020 r. przeciwko T. i wniósł o uwzględnienie powództwa w całości.

Dnia 10 października 2019 r. Pozwana wyemitowała materiał telewizyjny, który został przedstawiony jako reportaż dotyczący Powódki i innych organizacji działających na rzecz osób nieheteronormatywnych i transpłciowych, oraz pokojowych zgromadzeń publicznych promujących równe traktowanie - marszów równości. Wyemitowany materiał powstał w oparciu o prowokację dziennikarską, a jako źródło informacji wykorzystano fragmenty nagrań rejestrowanych z ukrycia przez dziennikarkę. Materiał zawiera także fragmenty dostępnych w serwisie YouTube nagrań z zagranicznych parad równości oraz fragmenty wypowiedzi osób publicznych, dotyczące marszów równości, edukacji seksualnej, osób LGBT i rzekomych zagrożeń związanych z ich działalnością na rzecz równouprawnienia - od negatywnego stosunku do katolików, po ich powiązanie z pedofilią. Narracja programu jest prowadzona w sposób sensacyjny, budujący napięcie i wpływający na emocje widza, poprzez potęgowanie uczucia zagrożenia, lęku i niechęci.

Dnia 30 kwietnia 2020 r. K. wniosła do Sądu Okręgowego w W. pozew o ochronę dóbr osobistych wraz z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia roszczenia. W pozwie sformułowano wniosek o zobowiązanie Pozwanej do zaniechania naruszeń dóbr osobistych Powódki poprzez usunięcie materiału z kanału Pozwanej w serwisie YouTube, zaniechanie rozpowszechniania materiału w jakikolwiek inny sposób, a także do dopełnienia czynności potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych Powódki, poprzez publikację stosownego oświadczenia, o wskazanych w pozwie treści, miejscu i czasie, oraz zasądzenie od Pozwanej na wskazany cel społeczny kwoty 10.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami.

W ocenie Rzecznika, mając na uwadze treść, formę oraz okoliczności emisji tego materiału przez media, działanie to naruszyło godność i dobre imię osób LGBT, dobra osobiste Powódki, a także miało charakter bezprawny - sprzeczny z ustawą o radiofonii i telewizji i ustawą - Prawo prasowe. Jednocześnie działanie to nie może być uzasadnione wolnością wypowiedzi dziennikarskiej, gdyż wolność ta nie ma charakteru absolutnego, a jej próg graniczny wyznaczają ww. przepisy prawa, w tym wymóg rzetelności dziennikarskiej, szczególne obowiązki mediów publicznych i zakaz emisji treści dyskryminujących i nawołujących do nienawiści.

 


Data odpowiedzi:
2022-11-21
Opis odpowiedzi:
Stanowisko uwzględnione (wyrok z 21 listopada 2022 r. , sygn. akt III C 982/20).
Sąd Okręgowy w W. uwzględnił pozew KPH przeciw TVP S.A. Do sprawy w kwietniu 2021 r. przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich. Wyrok co do zasady uwzględnił powództwo KPH o ochronę dóbr osobistych. Chodziło o program pt. „Inwazja”, wyemitowany w TVP 10 października 2019 r., krótko przed wyborami parlamentarnymi. Sąd zakazał TVP S.A. rozpowszechniania „Inwazji” jakimikolwiek kanałami oraz nakazał przeprosić KPH - zarówno w trakcie „Wiadomości”, jak i pisemnie. Poza tym zasądził od TVP S.A. 10.000 zł na cel społeczny. W motywach ustnych wyroku sąd odniósł się do wstąpienia RPO do tego postępowania. Stwierdził, że w związku z tym przyłączeniem oraz wcześniejszym pismem RPO do KRRiT w sprawie „Inwazji” nie sposób twierdzić, że odczucie KPH co do dyskryminującego charakteru tego programu było wyłącznie subiektywne, jak przedstawiała tę kwestię pozwana. W pozostałej części SO powództwo oddalił.