Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Sądem Najwyższym w zakresie rozstrzygnięcia zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy, dotyczącego odszkodowań dla rolników z dnia 2021-10-07.

Adresat:
Sąd Najwyższy
Sygnatura:
V.7000.35.2021
Data sprawy:
2021-10-07
Rodzaj sprawy:
zawiadomienie do Sądu Najwyższego o przystąpieniu do postępowania w sprawie pytania prawnego
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
pozytywnie ze względu na uwzględnienie wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Sądem Najwyższym w zakresie rozstrzygnięcia zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy, dotyczącego odszkodowań dla rolników.

Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił udział w postępowaniu w sprawie z powództwa K. K. przeciwko Kołu Łowieckiemu o zapłatę - w zakresie rozstrzygnięcia zagadnienia prawnego przedstawionego Sądowi Najwyższemu postanowieniem Sądu Okręgowego w Sz. z 10 czerwca 2021 r. - przedstawiając następujące stanowisko:

1. Sprawa o zapłatę nieuiszczonej przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego sumy pieniężnej ustalonej decyzją nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe wydaną na podstawie art. 46e ust. 1 Prawa łowieckiego i o odszkodowanie wynikające ze zwłoki w zapłacie tej sumy jest sprawą cywilną, do której rozpoznania powołane są sądy powszechne (art. 2 § 1 K.p.c. w zw. z art. 354 § 1 i art. 471 K.c. w zw. z art. 46e ust. 3 Prawa łowieckiego).

2. Zakwestionowanie wysokości ustalonego decyzją nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe wydaną na podstawie art. 46e ust. 1 Prawa łowieckiego odszkodowania za szkody łowieckie jest dopuszczalne wyłącznie w drodze powództwa, o którym mowa w art. 46e ust. 4 Prawa łowieckiego.

3. Prawomocna (art. 16 § 3 K.p.a.) decyzja nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe ustalająca wysokość odszkodowania za szkody łowieckie wiąże sąd powszechny rozpoznający powództwo o zapłatę ustalonej nią sumy pieniężnej.

 


Data odpowiedzi:
2022-04-29
Opis odpowiedzi:
Stanowisko uwzględnione (uchwała SN z 29 kwietnia 2022 r., sygn. akt III CZP 62/22).
Sąd Najwyższy podjął następującą uchwałę: „W sprawie o zapłatę przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego odszkodowania za szkodę łowiecką Sąd jest związany decyzją nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe ustalającą wysokość odszkodowania, która nie została zakwestionowana w terminie określonym w art. 46e ust. 4 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie”. Sąd przyznał rację Rzecznikowi, który zajął stanowisko, że sprawa o zapłatę nieuiszczonej przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego sumy pieniężnej ustalonej decyzją nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe wydaną na podstawie art. 46e ust. 1 Prawa łowieckiego i o odszkodowanie wynikające ze zwłoki w zapłacie tej sumy jest sprawą cywilną, do której rozpoznania powołane są sądy powszechne (art. 2 § 1 k.p.c. w związku z art. 354 § 1 i art. 471 k.c. w związku z art. 46e ust. 3 Prawa łowieckiego), jak również wyraził zapatrywanie, iż zakwestionowanie wysokości ustalonego taką decyzją odszkodowania za szkody łowieckie jest dopuszczalne wyłącznie w drodze powództwa, o którym mowa w art. 46e ust. 4 Prawa łowieckiego, i że prawomocna decyzja nadleśniczego wiąże sąd powszechny rozpoznający powództwo o zapłatę ustalonej nią sumy pieniężnej.
Należy zgodzić się z oceną Rzecznika Praw Obywatelskich, że tego rodzaju aktem administracyjnym jest także decyzja nadleśniczego ustalająca wysokość odszkodowania za szkody łowieckie. Decyzja ta kształtuje między stronami cywilnoprawny stosunek zobowiązaniowy, którego treścią jest ciążący na określonym dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego obowiązek zapłaty określonemu poszkodowanemu określonej sumy pieniężnej z tytułu odszkodowania za określoną szkodę łowiecką.