Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, utrzymującą w mocy decyzję Powiatowego Państwowego Inspektora Sanitarnego w przedmiocie wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej z dnia 2021-10-12.
Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, utrzymującą w mocy decyzję Powiatowego Państwowego Inspektora Sanitarnego w przedmiocie wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej.
Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył w całości decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z 19 sierpnia 2021 r., utrzymującą w mocy decyzję Powiatowego Państwowego Inspektora Sanitarnego w P. z 10 czerwca 2021 r., w przedmiocie wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej.
Zaskarżonej decyzji RPO zarzucił, że została wydana: 1) z mającym wpływ na wynik sprawy naruszeniem art. 107 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania administracyjnego poprzez niewskazanie materialnej podstawy prawnej (normy sankcjonującej) wydanej decyzji o nałożeniu kary pieniężnej; 2) z naruszeniem art. 22 i art. 31 ust. 3 Konstytucji, poprzez wymierzenie administracyjnej kary pieniężnej za naruszenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej wprowadzonego z uchybieniem art. 92 Konstytucji.
Mając powyższe na względzie Rzecznik wniósł o: 1) rozpoznanie sprawy w trybie uproszczonym (art. 119 pkt 2 p.p.s.a.); 2) uchylenie w całości zarówno zaskarżonej decyzji (art. 145 § 1 pkt 1 lit. a i c p.p.s.a.), jak i poprzedzającej ją decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w P. (art. 135 p.p.s.a.); 3) umorzenie postępowania administracyjnego w sprawie (art. 145 § 3 p.p.s.a.).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w P. z dnia 10 czerwca 2020 r. Przeprowadzona sądowa kontrola legalności zaskarżonej decyzji doprowadziła Sąd do wniosku, że decyzja ta została wydana z rażącym naruszeniem prawa i nie może ostać się w obrocie prawnym. Ustalenie przez sąd, że decyzja administracyjna została wydana na podstawie przepisu rozporządzenia, które jest niezgodne z Konstytucją i ustawowym upoważnieniem do jego wydania, obliguje Sąd do jej wyeliminowania z obrotu prawnego. Zaskarżona decyzja i decyzją ją poprzedzająca zostały wydane w istocie bez podstawy prawnej, którą zgodnie z Konstytucją mogła być wyłącznie ustawa, a nie rozporządzenie Rady Ministrów. To z kolei stanowi przesłankę z art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a., nakazującą Sądowi stwierdzenie nieważności obu decyzji, zgodnie z art. 145 § 1 pkt 2 p.p.s.a.