Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie luki prawnej dotyczącej zasad naboru do służby w Policji z dnia 2022-01-18.

Adresat:
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
Sygnatura:
WZF.7043.114.2021
Data sprawy:
2022-01-18
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Wydział do Spraw Żołnierzy i Funkcjonariuszy
Wynik sprawy:
pozytywnie ze względu na uwzględnienie wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie luki prawnej dotyczącej zasad naboru do służby w Policji.

W związku z prowadzoną w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich sprawą ujawnił się problem utraty mocy obowiązującej przepisu upoważniającego ministra właściwego do spraw wewnętrznych do wydania aktu wykonawczego w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji.

Z dniem 12 stycznia 2022 r. wszedł w życie art. 1 pkt 14 ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z powołaniem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (dalej jako: ustawa zmieniająca). Zgodnie z jego treścią zmianie uległy przepisy art. 25 ustawy o Policji, w tym podstawa prawna do wydania rozporządzenia (aktualnie jest to art. 25 ust. 23, wcześniej art. 25 ust. 7 ustawy o Policji).

Z uwagi na fakt, iż dotychczasowe przepisy wykonawcze nie zostały pozostawione w mocy, rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 18 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji utraciło moc obowiązującą z dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej, tj. 12 stycznia br. (§ 32 ust. 2 ZTP).

Wprawdzie zgodnie z art. 16 ustawy zmieniającej do postępowań kwalifikacyjnych rozpoczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe, jednak art. 17 ustawy zmieniającej umożliwia kandydatom, którzy mieli już rozpoczęte postepowania kwalifikacyjne kontynuowanie ich na nowych zasadach.

Ustawa o Policji dość gruntownie reguluje zasady naboru do służby w Policji, jednak szczegółowe elementy tego postępowania, takie jak np. tryb, zakres i sposób przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego, w tym testu sprawności fizycznej czy system punktowy oceny etapów postępowania kwalifikacyjnego zostały określone w rozporządzeniu. Ich brak oznacza, że nabór do służby w Policji nowych kandydatów (w tym także kontynuowanie niezakończonego naboru na nowych zasadach) powinien zostać wstrzymany do czasu wydania nowego rozporządzenia.

W świetle powyższego, Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o niezwłoczne wydanie aktu wykonawczego w celu umożliwienia właściwym jednostkom organizacyjnym Policji przeprowadzania postepowań kwalifikacyjnych do służby w tej formacji.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2022-05-19
Opis odpowiedzi:
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w piśmie z 19 maja 2022 r. poinformował, że w dniu 18 stycznia 2022 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 stycznia 2022 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, wydane na podstawie art. 25 ust. 23 ustawy o Policji. Przedmiotowe rozporządzenie, zgodnie z § 58, weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, tj. w dniu 19 stycznia 2022 r. Należy również wskazać, że na mocy ustawy o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025”, o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022-2025” oraz o zmianie ustawy o Policji i niektórych innych ustaw, w związku z przekształceniem od dnia 1 kwietnia 2022 r. instytutu badawczego - Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w jednostkę organizacyjną Policji - Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji oraz przyznaniem jego Dyrektorowi uprawnień do zarządzania postępowania kwalifikacyjnego, dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 25 ust. 23 ustawy o Policji zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 25 ust. 23 tej ustawy, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą – jednak nie dłużej niż do dnia 31 marca 2023 r.