Wystąpienie do Minister Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie braku regulacji umożliwiającej pracodawcom przeprowadzanie samodzielnej kontroli pracowników na obecność alkoholu z dnia 2022-02-08.
Wystąpienie do Minister Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie braku regulacji umożliwiającej pracodawcom przeprowadzanie samodzielnej kontroli pracowników na obecność alkoholu.
W zainteresowaniu Rzecznika Praw Obywatelskich pozostaje stan prac nad regulacją umożliwiającą pracodawcom przeprowadzenie prewencyjnego badania pracowników na obecność alkoholu lub podobnie działających środków.
W odpowiedzi na uprzednie wystąpienie Rzecznika z 2020 r., ówczesne Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii skierowało pismo, w którym zapewniono o zakończeniu w możliwie najbliższym terminie prowadzonych wówczas roboczych prac nad stosowną regulacją dotyczącą wskazanych kontroli pracowników. Poinformowano także o trwających wewnątrz resortu pracach, które miały poprzedzać mającą się odbyć oficjalnym procedurę legislacyjną.
Następnie, Dyrektor Departamentu Prawa Pracy ówczesnego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii udzieliła Rzecznikowi informacji w przedmiocie dalszych działań po włączeniu wskazanego projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów pod nazwą "ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi". Po uzgodnieniach wewnątrzresortowych, o których była mowa w przedmiotowych piśmie, projekt był procedowany pod numerem UD211 i skierowano go ostatecznie, celem uzgodnienia m.in. do Rzecznika Praw Obywatelskich. Jak wskazano w piśmie Sekretarz Stanu ówczesnego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii planowanym terminem przyjęcia projektu był II kwartał 2021 r.
W związku z licznymi skargami dotyczącymi zasad przeprowadzania badań przez pracodawcę prewencyjnego sprawdzania pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu Rzecznik zwrócił się do Minister z prośbą o przedstawienie informacji dotyczących aktualnego etapu procesu legislacyjnego ustawy i przewidywanym okresie jego zakończenia i skierowania projektu ustawy do Sejmu RP.