Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Skarga kasacyjna od wyroku Sądu Apelacyjnego w sprawie o ochronę dóbr osobistych z dnia 2022-02-09.

Adresat:
Sąd Najwyższy
Sygnatura:
VII.511.50.2021
Data sprawy:
2022-02-09
Rodzaj sprawy:
skarga kasacyjna do SN (w sprawach cywilnych - SKC)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Skarga kasacyjna od wyroku Sądu Apelacyjnego w sprawie o ochronę dóbr osobistych.

Na podstawie art. 14 pkt 8 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich oraz art. 3981 § 1 K.p.c Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył powyższy wyrok w punkcie I w części zmieniającej częściowo wyrok Sądu Okręgowego dotyczącego punktu piątego wyroku tego Sądu i w punkcie II w zakresie oddalającym apelację powódki.

Na podstawie art. 3983 § 1 pkt 2 K.p.c. Rzecznik powyższemu wyrokowi zarzucił: naruszenie przepisów postępowania cywilnego, tj. art. 1302 § 2 K.p.c. w związku z art. 162 K.p.c. polegające na uznaniu za nieskuteczny, z uwagi na niezgłoszenie go do protokołu w formie zastrzeżenia, zgłoszonego przez pełnomocnika powódki zarzutu, że pozew wzajemny w części, w której nie został opłacony (roszczenie niemajątkowe), powinien podlegać zwrotowi, co miało istotny wpływ na wynik postępowania.

Na podstawie art. 3983 § 1 pkt 1 K.p.c. Rzecznik zarzucił również naruszenie art. 24 § 1 K.c. poprzez błędną jego wykładnię i uznanie, że powódka publikując opinię na portalu internetowym przekroczyła granice dozwolonej krytyki pozwanego, co uzasadniało przypisanie jej bezprawności tego działania, podczas gdy w stosunku do wyrażonej przez nią opinii zachodzą przyczyny wyłączające bezprawność.

Ponadto Rzecznik zarzucił naruszenie przez Sąd art. 448 K.c. poprzez jego błędną wykładnię polegającą na ocenie, że zachowanie powódki jako równoważne zachowaniu pozwanego "zniosło" konieczność wynagrodzenia jej krzywdy wyrządzonej przez stwierdzenia pozwanego, a w konsekwencji, iż naruszenie dóbr osobistych powódki przez pozwanego nie wymagało przyznania na jej rzecz zadośćuczynienia.

Na podstawie art. 3983 § 2 K.p.c. wyrokowi w zaskarżonej części RPO zarzucił także naruszenie art. 45 ust. 1 Konstytucji, gwarantującego każdemu prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd oraz art. 54 ust. 1 Konstytucji zapewniającego każdemu wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

Na podstawie art. 3984 § 2 K.p.c. w zw. z art. 3989 § 1 pkt 4 K.p.c. Rzecznik wniósł o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania z powodu jej oczywistej zasadności w zakresie naruszenia przez Sąd w zaskarżonym zakresie powołanych przepisów prawa materialnego. Na podstawie art. 3984 § 1 pkt 3 K.p.c. i w zw. z art. 39815 § 1 K.p.c. Rzecznik wniósł o uchylenie wyroku Sądu Apelacyjnego w W. w zaskarżonej części, zwrot pozwu w zakresie nieopłaconego żądania, a w pozostałej części przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania temu Sądowi.