Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w sprawie ze skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w przedmiocie odmowy potwierdzenia obywatelstwa z dnia 2022-02-11.
Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w sprawie ze skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w przedmiocie odmowy potwierdzenia obywatelstwa.
Działając na podstawie art. 14 pkt 6 ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich oraz na podstawie art. 8 § 1 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej jako: "p.p.s.a."), Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił udział w postępowaniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w sprawie ze skargi kasacyjnej Ch. K. P.-V. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z 20 czerwca 2018 r.
Na podstawie art. 185 § 1 p.p.s.a. RPO wniósł o uwzględnienie skargi kasacyjnej, uchylenie zaskarżonego wyroku w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w W.
Rzecznik podziela argumentację pełnomocnika Wnioskodawczyni przedstawioną w skardze kasacyjnej. Rozstrzygnięcie organów administracji, a następnie Sądu I instancji, prowadzą bowiem do pozbawienia małoletniej - bezsprzecznie będącej córką polskiego obywatela - prawa do obywatelstwa polskiego, jedynie na tej podstawie, że w jej akcie urodzenia wskazane są jako rodzice osoby tej samej płci (dwaj mężczyźni). Takie działanie stanowi z kolei dyskryminację małoletniej ze względu na orientację seksualną jej rodziców, co jest sprzeczne z podstawowymi zasadami polskiego porządku prawnego, kształtowanego przez Konstytucję oraz normy prawa międzynarodowego w zakresie praw człowieka.
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż w niniejszej sprawie odmowa potwierdzenia posiadania obywatelstwa przez skarżącą na skutek braku uznania przez organy, jak i Sąd I instancji stwierdzonego w kanadyjskim akcie urodzenia Ch. K. P.-V. ojcostwa P. Z. P. stanowiła niewątpliwie naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego skarżącej, a więc prawa do potwierdzenia obywatelstwa, będącego elementem jej tożsamości. Wobec stwierdzonych naruszeń prawa materialnego, należało zatem uchylić zaskarżony wyrok i decyzje organów oraz zobowiązać Wojewodę do wydania decyzji potwierdzającej posiadanie obywatelstwa polskiego przez skarżącą w terminie 30 dni od zwrotu akt administracyjnych, o czym Naczelny Sąd Administracyjny orzekł na podstawie art. 188 w zw. z art. 145 § 1 pkt 1 lit. a i art. 135 w zw. z art. 145a § 1 p.p.s.a.