Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie ograniczenia dostępu weteranom i weteranom poszkodowanym do obiektów sportowych z dnia 2022-02-16.
Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie ograniczenia dostępu weteranom i weteranom poszkodowanym do obiektów sportowych.
W toku przeprowadzonych czynności wyjaśniających w sprawie dostępu dla weteranów działań wojennych poza granicami państwa do obiektów sportowych będących w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego, Rzecznik powziął wątpliwości co do skutecznych mechanizmów realizacji uprawnienia przyznanego na mocy art. 30a ust. 1 ustawy o weteranach działań poza granicami państwa.
Po analizie informacji uzyskanych podczas postępowania wyjaśniającego w sprawie indywidualnej, Rzecznik uznał, że brak mechanizmów regulujących kwestie refinansowania kosztów stanowi główną przyczynę ograniczenia dostępu weteranom i weteranom poszkodowanym do obiektów sportowych zarządzanych w głównej mierze przez podmioty nastawione na zysk. Jak wynika z analizy wpływu regulacji na sektor finansów publicznych zawartych w uzasadnieniu do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa oraz niektórych innych ustaw, regulacje związane z wprowadzeniem bezpłatnego wstępu na obiekty sportowe będą wiązały się z uszczerbkiem w dochodach jednostek samorządu terytorialnego w wysokości, który w ujęciu rocznym wyniesie 1.200.000 zł. (słownie: milion dwieście tysięcy złotych). Natomiast wskazane skutki finansowe spowodowane przyznaniem weteranom i weteranom poszkodowanym dodatkowych uprawnień zostaną pokryte z budżetu państwa w ramach limitu wydatków poszczególnych dysponentów części budżetowych zaplanowanych na dany rok, bez konieczności ubiegania się o dodatkowe środki z budżetu państwa.
W ocenie RPO brak regulacji ustawowych jednoznacznie regulujących powyższe kwestie powoduje szereg kontrowersji i zapytań zarówno ze strony osób uprawnionych, jak również zobowiązanych do umożliwienia weteranom i weteranom poszkodowanym realizacji uprawnień wynikających z art. 30a ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Należy również wskazać, że brak przejrzystych regulacji w tym zakresie może prowadzić do nierównego traktowania i dyskryminacji określonych grup użytkowników, w tym weteranów i weteranów poszkodowanych przez zarządców obiektów sportowych pozostających w zasobach jednostek samorządu terytorialnego.
Mając na uwadze powyższe, Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o rozważenie podjęcia stosownej inicjatywy ustawodawczej w celu przyjęcia rozwiązań prawnych wychodzącego naprzeciw opisanym wyżej problemom.