Kasacja w sprawie rażącego i mającego istotny wpływ na treść wyroku naruszenia prawa materialnego, poprzez jego niewłaściwe zastosowanie w sytuacji, gdy czyn przypisany obwinionemu nie wyczerpywał znamion tego wykroczenia z dnia 2022-03-08.
Kasacja w sprawie rażącego i mającego istotny wpływ na treść wyroku naruszenia prawa materialnego, poprzez jego niewłaściwe zastosowanie w sytuacji, gdy czyn przypisany obwinionemu nie wyczerpywał znamion tego wykroczenia.
Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasację od prawomocnego wyroku nakazowego Sądu Rejonowego w W. z dnia 3 czerwca 2020 r. Na podstawie art. 110 § 1 k.p.w. zaskarżył powyższy wyrok w całości na korzyść ukaranego R. T.
Powołując się na przepis art. 111 k.p.w. wyrokowi temu Rzecznik zarzucił rażące i mające istotny wpływ na jego treść naruszenie prawa materialnego, tj. art. 116 § 1 k.w. poprzez jego niewłaściwe zastosowanie w sytuacji, gdy czyn przypisany R. T. nie wyczerpywał znamion tego wykroczenia.
RPO wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku nakazowego i uniewinnienie obwinionego od popełnienia przypisanego mu wykroczenia.
Sąd Najwyższy orzekł, iż kasacja okazała się zasadna. W niniejszej sprawie nie sporządzono uzasadnienia wyroku, w związku z czym nie jest na obecnym etapie możliwe odtworzenie realiów ewentualnego postępowania dowodowego, które doprowadziło Sąd do uznania, że w istocie R. T. był podejrzany o nosicielstwo koronawirusa. SN przypomniał, że nałożenie na obwinionego nakazu odbycia obowiązkowej kwarantanny, jak wynika z akt sprawy nie stanowiło następstwa podejrzenia o nosicielstwo wirusa Sars-CoV-2, lecz było wynikiem przekroczenia granicy państwowej. Już sama ta fundamentalna rozbieżność wyrzeczenia Sądu i materiału dowodowego prowadzi do konieczności uchylenia zaskarżonego orzeczenia. Z uwagi na kierunek środka zaskarżenia, nie jest także możliwe sanowanie powyższych mankamentów w ponownym postępowaniu.