Skarga nadzwyczajna od wyroku Sądu Apelacyjnego w sprawie z powództwa przeciwko Spółce Akcyjnej o zapłatę z dnia 2022-04-28.
Skarga nadzwyczajna od wyroku Sądu Apelacyjnego w sprawie z powództwa przeciwko Spółce Akcyjnej o zapłatę.
Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł skargę nadzwyczajną od wyroku Sądu Apelacyjnego w P. z dnia 14 grudnia 2017 r., w sprawie z powództwa J. G. przeciwko Spółce Akcyjnej o zapłatę, zaskarżając wyżej powołany wyrok Sądu Apelacyjnego w P. w całości.
Na podstawie art. 89 § 1 UoSN zaskarżonemu wyrokowi RPO zarzucił, że został wydany z rażącym naruszeniem art. 673 § 3 w zw. z art. 58 § 1 i 3 ustawy - Kodeks cywilny (dalej: "k.c.") poprzez: jego niewłaściwe zastosowanie polegające na przyjęciu, że w sytuacji potencjalnie nieskutecznego odstąpienia przez pozwaną od umowy, pozwana złożyła skuteczne oświadczenie o wypowiedzeniu umowy; jego błędną wykładnię polegającą na przyjęciu, że konieczność określenia w umowie przypadków, w których można wypowiedzieć umowę na czas oznaczony, nie stosuje się do przypadków zastrzeżenia umownego prawa odstąpienia od takiej umowy;
i w konsekwencji powyższego, braku uznania, że postanowienie zawarte w § 8 pkt 8.5 umowy najmu, jako sprzeczne z prawem i mające na celu obejście prawa, jest nieważne ex lege i nie może stanowić podstawy do skutecznego odstąpienia od umowy.
Na podstawie art. 89 § 1 UoSN zaskarżonemu wyrokowi Rzecznik zarzucił naruszenie art. 2, art. 45 ust. 1 oraz art. 64 ust. 1 i 2 Konstytucji, poprzez niezapewnienie właściwej ochrony i pozbawienie powoda możności dochodzenia swoich praw majątkowych.
Mając na uwadze powyższe, w oparciu o dyspozycję normy art. 91 § 1 UoSN RPO wniósł o uchylenie wyroku Sądu Apelacyjnego w P. z dnia 14 grudnia 2017 r., przez Sąd Najwyższy w całości i przekazanie sprawy temu sądowi do ponownego rozpoznania.