Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Kasacja w sprawie rażącego i mającego istotny wpływ na treść wyroku naruszenia prawa materialnego, poprzez umorzenie na mocy ustawy o amnestii postępowania karnego wobec podejrzanego o popełnienie czynu określonego w tym przepisie, mimo że brak było w jego działaniu znamion tego występku z dnia 2022-05-24.

Adresat:
Sąd Najwyższy
Sygnatura:
II.510.467.2022
Data sprawy:
2022-05-24
Rodzaj sprawy:
kasacja karna (RKK)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
pozytywnie ze względu na uwzględnienie wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Kasacja w sprawie rażącego i mającego istotny wpływ na treść wyroku naruszenia prawa materialnego, poprzez umorzenie na mocy ustawy o amnestii postępowania karnego wobec podejrzanego o popełnienie czynu określonego w tym przepisie, mimo że brak było w jego działaniu znamion tego występku.

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasację od prawomocnego postanowienia b. Sądu Powiatowego w Sz. z dnia 16 sierpnia 1969 r. Na podstawie art. 521 § 1 k.p.k. zaskarżył powyższe orzeczenie na korzyść J. Z. - w całości.

Powołując się na treść art. 523 § 1 k.p.k. orzeczeniu temu Rzecznik zarzucił rażące i mające istotny wpływ na jego treść naruszenie prawa materialnego, to jest art. 36 m.k.k., poprzez umorzenie na mocy ustawy o amnestii z dnia 21 lipca 1969 r. postępowania karnego, wobec J. Z., podejrzanego o popełnienie czynu określonego w tym przepisie, mimo że brak było w jego działaniu znamion tego występku.

Wobec powyższego RPO wniósł o uchylenie zaskarżonego orzeczenia i uniewinnienie podejrzanego od popełnienia zarzucanego mu czynu.

 


Data odpowiedzi:
2023-03-28
Opis odpowiedzi:
Kasacja uwzględniona (wyrok z 28 marca 2023 r., sygn. akt III KK 271/22).
Sąd Najwyższy uchylił zaskarżone postanowienie i uniewinnił J. Z. od popełniania zarzucanego mu czynu. Kasacja okazała się oczywiście zasadna, dlatego podlegała rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron. Zasadnie w kasacji podniesiono, że umorzenie wobec J. Z. postępowania karanego na mocy przepisów ustawy o amnestii, stanowiło wyraz uznania, że dopuścił się on popełnienia czynu z art. 36 m.k.k., co - jak wykazano wyżej - było przykładem wadliwej wykładni znamion opisanych w tym przepisie. Podejrzany przynależąc do związku Świadkowie Jehowi realizował natomiast konstytucyjne przysługujące mu prawo do wyznania i praktyk religijnych i już tylko z tego powodu jego zachowanie nie powinno podlegać prawnokarnej ocenie - nie wyczerpywało ono bowiem żadnego ze znamion art. 36 m.k.k. Z tych względów wniesiona kasacja zasługiwała na uwzględnienie.