Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie przyszłości systemu ochrony zdrowia psychicznego w Polsce z dnia 2022-07-06.

Adresat:
Prezes Rady Ministrów
Sygnatura:
V.7016.42.2022
Data sprawy:
2022-07-06
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
pozytywnie ze względu na uwzględnienie wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie przyszłości systemu ochrony zdrowia psychicznego w Polsce.

Rzecznik Praw Obywatelskich z dużym niepokojem zapoznał się z "Listem Otwartym" Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Środowiskowej, adresowanym do Premiera, przekazanym do wiadomości RPO, a dotyczącym kwestii przyszłości reformy systemu opieki psychiatrycznej w Polsce.

Treść niniejszego pisma wskazuje, że środowiska psychiatryczne dostrzegają pewne sygnały świadczące o odchodzeniu od reformy systemu opieki psychiatrycznej i powrocie do dysfunkcyjnego i archaicznego systemu scentralizowanej ochrony zdrowia psychicznego w Polsce. Powyższa sytuacja wywołuje uczucie zawodu, chaosu i niepewności zarówno wśród pracowników służby zdrowia, jak i samych pacjentów.

W tej sytuacji, organizacje społeczne, którym bliskie jest dobro pacjentów, oczekują dalszego, systematycznego rozwoju sieci centrów zdrowia psychicznego w kraju, niezmienności sposobu jego finansowania oraz wzrostu finansowania systemu ochrony zdrowia psychicznego do wysokości 6%. Rzecznik Praw Obywatelskich w pełni popiera te oczekiwania, bowiem w ocenie RPO tylko kontunuowanie reformy zapewni osobom w kryzysie psychicznym dostęp do opieki w godziwych warunkach i z poszanowaniem godności pacjenta, jako człowieka.

Z uwagi na powyższe, Rzecznik zwrócił się do Premiera z prośbą o przedstawienie stanowiska w sprawie przyszłości systemu ochrony zdrowia psychicznego w Polsce.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2022-07-18
Opis odpowiedzi:
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia w piśmie z 18 lipca 2022 r. poinformował, iż w resorcie przygotowany został program wsparcia psychiatrii dzieci i młodzieży, mający na celu poprawę sytuacji w systemie ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, szczególnie w kontekście wyzwań związanych z przeciwdziałaniem negatywnym skutkom epidemii SARS-CoV-2. W ramach programu przewidziane są dodatkowe środki na cele związane z ochroną zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży – w sumie 220 mln zł ma być przeznaczone m.in. na poprawę infrastruktury i unowocześnienie placówek, przeprowadzenie pilotażowego programu oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin oraz podniesienie wyceny świadczeń gwarantowanych w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień. Sekretarz Stanu zapewnił, że nakłady na koszty świadczeń opieki zdrowotnej Narodowego Funduszu Zdrowia w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, w tym psychiatria dziecięca (z uwzględnieniem środków na koszty świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programów pilotażowych w centrach zdrowia psychicznego) systematycznie rosną. Należy również podkreślić, że dla Ministerstwa Zdrowia działania mające na celu zapewnienie dostępu do opieki psychiatrycznej, jak i wsparcia oraz dostępu do specjalistów dla osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi oraz ich bliskich, są priorytetowe.