Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie z dnia 2022-07-29.

Adresat:
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia
Sygnatura:
V.071.35.2022
Data sprawy:
2022-07-29
Rodzaj sprawy:
opinie, stanowiska Rzecznika (OS)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę, iż według obecnego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (dalej: ,,rozporządzenie"), wysokość udziału własnego świadczeniobiorcy w limicie finansowania ze środków publicznych dla jednorazowych cewników urologicznych (hydrofilowych lub niepowlekanych) wynosi 0% dla pacjentów do 18. roku życia i 30% powyżej 18. roku życia.

Zaproponowano zniesienie dopłat ze strony pacjenta (czyli 0% dopłaty pacjenta) dla młodzieży między 18.-26. rokiem życia do jednorazowych cewników urologicznych (hydrofilowych lub niepowlekanych). Dotyczy to młodzieży, która przechodzi z opieki medycyny pediatrycznej do medycyny dla dorosłych - tzw. okres przejściowy. Okres ten jest z reguły szokiem dla pacjentów, jak i ich rodziców. Muszą bowiem szukać nowego miejsca opieki medycznej (czasami o to bardzo trudno), zmieniają lekarza prowadzącego, ale także zmienia się finansowanie leczenia. Poprzez wydłużenie wieku, w którym przysługuje 0% dopłat do cewników w znakomity sposób można ich wspomóc w tym przejściowym okresie życia.

Rzecznik w pełni zgadza się z przedstawioną argumentacją przemawiającą za zniesieniem opłaty dla tej grupy wiekowej. Należy zwrócić uwagę, że status materialny młodzieży używającej jednorazowych cewników urologicznych (najczęściej są to dzieci, które urodziły się z rozszczepem kręgosłupa, czyli mają niepełnosprawności wynikające z wrodzonej wady rozwojowej) nie zmienia się po przekroczeniu 18. roku życia. Jednocześnie podkreślenia wymaga, że ustawodawca dostrzega odrębność tej grupy wiekowej i jej wyjątkowy status materialny, przyznając pewnego rodzaju ulgi, np. na zestawy infuzyjne do osobistej pompy insulinowej w cukrzycy (obejmujące wkłucie, łącznik i dren) czy aparat słuchowy na przewodnictwo powietrzne. Jednocześnie należy się zgodzić, że uwzględnienie niniejszej propozycji poprawi warunki życia tym chorym przy niewielkim obciążeniu budżetu państwa. Zmiana dotyczyłaby ściśle zdefiniowanej i ograniczonej liczbowo populacji - osób z niepełnosprawnościami z powodu rozszczepu kręgosłupa między 18. a 26. rokiem życia, która liczy około 1000 osób.

W świetle powyższego, Rzecznik przedstawił powyższe uwagi z prośbą o uwzględnienie ich w toku procesu legislacyjnego.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: