Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie trudności z uzyskaniem dokumentów potwierdzających kształcenie przez studentów uczelni ukraińskich z dnia 2022-08-02.
Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie trudności z uzyskaniem dokumentów potwierdzających kształcenie przez studentów uczelni ukraińskich.
Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga studentki Narodowego Medycznego Uniwersytetu w Iwano-Frankowsku, będącej obywatelką Polski, dotycząca zasad kontynuowania studiów na polskich uczelniach przez studentów kierunków medycznych, którzy w obawie przed wojną musieli opuścić teren Ukrainy po 24 lutego br.
Skarżąca wskazuje, że polskie uczelnie zobowiązały studentów chcących kontynuować studia w Polsce do przesłania oryginałów szeregu dokumentów, tj. umowy z uczelnią, informacji na temat przebiegu dotychczasowego okresu studiów potwierdzonej przez dziekana ukraińskiej uczelni, treści programowych wszystkich zrealizowanych przedmiotów, aktualnego zaświadczenia potwierdzającego status studenta, świadectwa dojrzałości i legitymacji studenckiej.
Studenci dopełnili wszystkich stawianych wymagań, niemniej zostali poinformowani, że rektor uczelni zakazał wydawania jakichkolwiek dokumentów studentom i absolwentom Uniwersytetu. W związku z zaistniałą sytuacją studenci kontaktowali się z Konsulatem Generalnym RP we Lwowie. W wyniku interwencji Konsulatu studenci zostali poinformowani, że nie mogą uzyskać transkryptu, a jedynie zaświadczenie akademickie z pełnym wykazem ocen za przebyte nauczanie, ale pod warunkiem rozliczenia się z uczelnią i rezygnacji z dalszych studiów.
Skarżąca wskazuje, że stawiane przez uczelnię warunki są niezgodne z łączącymi studentów i uczelnię umowami. Podnosi także, iż zarówno ona, jak i inni ubiegający się o wydanie dokumentów studenci, nie mają zaległości finansowych względem uczelni. Ponadto w jej ocenie złożenie rezygnacji ze studiów nie daje gwarancji, że żądane dokumenty zostaną udostępnione. Przekonanie to wynika z obserwacji dotychczasowej postawy uczelni wobec jej absolwentów, którzy podobnie jak studenci, mierzą się z trudnościami w uzyskaniu wskazanych wyżej dokumentów.
Częściowo odpowiedzią na sygnalizowany problem jest art. 45 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, zgodnie z którym obywatelowi polskiemu albo obywatelowi Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1, którzy w dniu 24 lutego 2022 r. byli studentami uczelni działającej na terytorium Ukrainy i którzy oświadczą, że w tym dniu studiowali na określonym roku studiów na danym kierunku i poziomie studiów w uczelni działającej na terytorium Ukrainy i nie dysponują dokumentami poświadczającymi okresy studiów, zdane egzaminy, zaliczenia lub praktyki zawodowe, wydanymi przez tę uczelnię, mogą zostać uznane odpowiednie okresy tych studiów w drodze weryfikacji osiągniętych efektów uczenia się. Przepis ten nie stanowi jednak odpowiedzi na problem braku innych dokumentów koniecznych w procedurze rekrutacji (m.in. świadectwa dojrzałości), które nie są wydawane przez niektóre ukraińskie uczelnie. Mając na uwadze powyższe, Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie.